Haberler

Bir İnci Daha Parlıyor

Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Merhaba Gazetesi
Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Kandemir Hanı, 2 milyon YTL harcanarak yeniden hayat buluyor. Vakıflar Konya Bölge Müdürü İbrahim Genç yaptığı açıklamada, Selçukluya başkentlik yapmış olan Konya''nın İpek Yolu başta olmak üzere tarihi pek çok ticaret yolunun kesiştiği bir yer olduğunu, bu nedenle bölgede çok sayıda tarihi han bulunduğu vurguladı.

Bu tarihi hanların çoğunun kısa süre öncesine kadar harabe halinde bulunduğunu ifade eden Genç, Bölge Müdürlüğü olarak bu tarihi yapıların yeniden ayağa kaldırılmaları için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bazı hanlara, kişilerin arazileri üzerinde yer alması ve mülkiyetlerinin kişilere ait olması nedeniyle dokunamadıklarını, ancak kendilerinin sorumluluğundaki hanlarla yakından ilgilendiklerini vurgulayan Genç, şunları kaydetti: "Tömek Köyü yakınındaki ''Saadeddin Köpek Hanı'' diye de anılan, 1235-1236 yıllarında yapılmış olan Zazadin Han, kısa süre önce Selçuklu Belediyesi tarafından başarıyla restore edilerek törenle hizmete açıldı. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan, yine Selçuklu döneminin önemli bir eseri olan Kandemir Hanı''nın restorasyonu ise bahar aylarıyla birlikte başladı. Restorasyonu 2 milyon YTL''yi bulacak olan Beyşehir Yolu üzerindeki bu han ile birlikte, hemen yanında yer alan tarihi mescit de elden geçecek. En geç yıl sonuna kadar tamamlanacak olan restorasyonun ardından hanı turistik kullanım için kiraya vereceğiz."

Genç, yine aynı bölgede yer alan, oldukça yıpranmış durumda olan tarihi Kızılören Hanı''nın protokolle devredileceği Kızılören Belediyesi, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi yakınındaki tarihi Hocacihan Hanı''nın ise Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edileceğini sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.