Haberler

Ronchamp Bourlémont’s Bölgesi Projesi Destek Bekliyor

Tarih: 13 Haziran 2008 Derleyen: Gökçe Aras

Renzo Piano ve Michel Corajoud Tarafından Hazırlanan Proje

Renzo Piano’nun Ronchamp Bölgesi için tasarladığı projeye karşı olanlar geçtiğimiz günlerde “Ronchamp Bölgesi’ni Koruma” adıyla bir dilekçe hazırlayarak imza kampanyası başlattılar.

François Mathey, Baş Rahip Ledeur ve Eugène Claudius-Petit’in desteğiyle, 1950 yılından itibaren rekonstrüksiyon ve şehircilik anlamında Le Corbusier’nin Ronchamp’daki Şapeli''nin inşası için yetkili olan “Oeuvre Notre Dame du Haut” Derneği ise bu dilekçeye “Ronchamp Bourlémont’s Bölgesi Rehabilitasyonu” başlıklı başka bir dilekçeyle cevap vererek online olarak imza toplamaya başladılar.


Ronchamp Bourlémont’s Bölgesi Uydu Görüntüsü

Projede Ronchamp Bölgesi’ni iyileştirerek girişteki metruk kulübeyi kaldırarak yeni bir ziyaretçi merkezi, asfalt otopark, ibadet için yapılan diğer mekanlar ile rahibelerin kalması için tepenin alçak kotlarında Şapel''in yaklaşık 10 metre batısına konumlanacak olan küçük hücreler bulunacak.

Komisyona göre bu proje Le Corbusier’nin başyapıtına son derece saygılı. Son iki yılda müşteri, proje mimarı Renzo Piano ve danışmanlar beraber çalışarak projeyi geliştirmişler.


Renzo Piano ve Michel Corajoud Tarafından Hazırlanan Proje

Dernek, Fransız Kültür Bakanı Christine Albanel’e seslendiği dilekçesinde kısaca şu bilgilere yer veriyor:

“Le Corbusier’nin Ronchamp’daki olağanüstü tasarımı Notre-Dame du Haut Şapeli her yıl Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya’dan en az 100.000 ziyaretçiyi ağırlıyor. Mimarlık öğrencilerinden hacı olmak isteyenlere kadar birçok sınıftan insan ziyaret ediyor. Ziyaretçiler mekanın ruhaniyeti, huzuru ve güzelliği karşısında mest oluyorlar.

Şu anda Ronchamp Şapeli çevresi korkunç bir durumda ve yenilenmeye ihtiyacı var. Ziyaretçiler arabalarını oldukça kasvetli ve soğuk görünen ziyaretçi merkezinin karşısındaki asfalt parka bırakıyorlar. Bu otopark alanı ve ziyaretçi merkezi en kısa zamanda buradan kaldırılmalı. Şapel''le uzaktan yakından ilgisi olmayan çevre yeniden ele alınmalı. Bu dağ orjinal haline yeniden getirilmeli ve Şapel''in etrafı temizlenerek yenilenmeli.


Genel Kesit

Le Corbusier’nin Genel Yüklenicisi olan Notre-Dame du Haut Derneği Le Corbusier’nin yazılı vasiyetinde şart koştuğu üzere Şapel binası ile Şapel''in imajından da sorumlu. 2005 yılında Şapel''in çevresel değerini yerine koymak için bu alanı yeniden düzenlemeye karar verdik. Bu düzenleme, tarihi ve coğrafi değerlerle ilişkili, mütevazi bir tasarımla olmalı. Şapel''in 53 yıl önceki hafızasıyla bütünleştirilmesini sağlamak mimarlık açısından oldukça önemli.

Bunun üzerine Le Corbusier’yle uyuşabilecek ve proje alanının kısıtlarını benimseyecek bir mimar arayışına girdik. Bizimle tamamen aynı yönde olan Renzo Piano’yu bulduk ve onunla bu cesur proje hakkında konuştuk. Renzo Piano ve Michel Corajoud’un sabırlı çalışmaları neticesinde benzersiz bir proje ortaya koyuldu.


Tepenin En Yüksek Noktasından 100 Metre Uzakta Bulunan Toplanma Alanı Kesiti 

Hazırlanan bu proje, mütevazi, saygılı, ahenkli ve zarif olmasının yanı sıra adeta görünmez. Proje tasarımında Renzo Piano ve Michel Corajoud yeni karşılama alanını uzağa alarak ön tarafa taşımayı ve otoparkı peyzajın içine gizleyerek Şapel''i görünür kılmayı öneriyorlar. Mimariyi kısaca özetlemek gerekirse, kısmen batmış, düzenli olarak tepenin içinde eriyen ve doğayla zarifçe birleşen denebilir.

Şapel''i seviyoruz ve burada yeni bir hayatın içinde bu ruhani havayı içimize çekmek istiyoruz. Bu yüzden batı kısımdaki eğimli olan arsayı 99 yıldır burada yaşayan düşünceli ve zavallı rahibelere açtık. Burada tepenin içine konumlanmış olan 20 küçük odaya bu rahibeleri buyur etmek istiyoruz. Bunun yanında misafirlerini ağırlayabilecekleri, bazı zamanlarda sığınak ve yemek alanı olarak da kullanılabilecek olan yine gömülü olan küçük bir toplanma alanı da olacak.

Renzo Piano ekibindeki peyzaj mimarı Michel Corajoud ve ziraat mühendisi Claude Guinaudeau ile beraber bu alan için de çok fazla zaman harcadı. Tepenin her bir metrekaresini birbirinden ayırdılar ve her bir ağacın konumunu belirlediler. Beraberce kumtaşı tepenin içine gömülmüş minimalist ve ekolojik bir yaşam tasarladılar. Renzo Piano uzmanların öğütlerine de uyarak Le Corbusier tarafından da övülen kütük ev prensibinden esinlenmiş.


Le Corbusier Tarafından Hazırlanan Vaziyet Planı ve UNESCO Koruma Planı

Renzo Piano, Le Corbusier Derneği kurucuları tarafından uygun görülen bütün ticari şartları kabul etti ve onların açıklamalarını dikkate aldı. Bunun için kendisine teşekkür ettik. The Architects of Bâtiments de France ve onun kültür departmanı, Şapel''i korumak adına bizimle beraber çalıştı. Renzo Piano UNESCO Dünya Mirası sınıflandırma sürecinde de bize yardımcı oldu. Proje mükemmel ve gösterişli olacak. Başka bir süper mimar buraya hayat verecek. Bunun yanında bize göre bu çalışma bir hoşgörü örneği.”

Projenin bir an önce hayata geçmesi için çalışan Notre-Dame du Haut Derneği tarafından başlatılan online imza kampanyasına şu ana kadar toplam 3.051 kişi katılmış.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.