Haberler

Belediye İstanbul metrosu için 1.5 milyar dolarlık kredi aldı

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Referans
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) metro yatırımlarında kullanılmak amacıyla Avrupa Yatırım Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı ve uluslararası finans kuruluşlarından oluşan Fortis Bank başkanlığındaki konsorsiyumla toplam 1 milyar 571 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı.

700 milyon eurosu Avrupa Yatırım Bankası, 751 milyon eurosu Fortis Bank başkanlığındaki aralarında Deniz Bank, Vakıf Bank, Dexia, Calyon Yatırım, ABN Ambro gibi finans kuruluşlarının yer aldığı konsorsiyum ve 120 milyon eurosu da Fransız Kalkınma Ajansı tarafından verilecek krediler, Levent-Hacıosman, Kadıköy-Kartal ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hatlarının inşaasında kullanılacak.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Yatırım Bankası Başkan Vekili Matthias Kollatz-Ahnen ile Fransız Kalkınma Ajansı Akdeniz, Ortadoğu Departmanı Müdürü Etienne Viard ve çok sayıda finans kuruluşunun temsilcisinin katıldığı cuma günü yapılan kredi anlaşması imza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Son 4 yılda ulaşıma 8.7 milyar YTL yatırım yaptık. 2012''de bu rakam 22.6 milyar YTL''ye ulaşacak" diye konuştu.

Hazine garantisi yok
OECD ülkeleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin güvenilirlik sıralamasında 5. sıradan 4. sıraya yükseldiğini belirten Topbaş, Avrupa Yatırım Bankası ve uluslararası finans kuruluşlarının İBB''nin kurumsal kapasitesine güvendiğini söyledi. "Hazine ve devlet garantisi olmadan aldığımız uzun vadeli kredi bu güvenin göstergesi" diyen Topbaş, İBB bütçesinin yüzde 50''sinden fazlasını ulaşım yatırımlarına ayırdıklarına değindi.

Topbaş bu yıl ulaşım için İBB konsolide bütçesinden 5.1 milyar YTL ayırdıklarını, imzalanan 1 milyar 571 milyar euroluk kredi ile birlikte yaklaşık 6.5 milyar YTL bu yıl ulaşıma yatırım yapacaklarını söyleyerek, 44 kilometrelik raylı sisteme 22 kilometre ekleyerek 66 kilometreye çıkarttıklarını, 152 kilometre daha raylı sistem yaparak, raylı sistemlerin ulaşımdaki payını yüzde 89''dan yüzde 45''e çıkartacaklarını kaydetti.

Avrupa Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Mattias Kollatz Ahnen ise kredinin AB''nin katkısıyla İstanbul''daki iki metro hattının inşasında kullanılmak üzere verildiğini belirterek, bankadan ilk kez 700 milyon euroluk bir kredi verildiğini kaydetti. Türkiye''de bu yıl biri Ankara''da diğeri İstanbul''da olmak üzere 2 ofis açmayı düşündüklerini ifade eden Ahnen, böylece Avrupa Yatırım Bankasının ilk kez dünyada AB ülkeleri dışında bir ülkede iki ofis açmış olacağını söyledi.

Hangi kredi hangi projede kullanılacak
 - 4. Levent-Ayazağa-Hacıosman metro projesi 
 - Kadıköy-Kartal metro projesi 
 - Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy projesi
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.