Haberler

Hazar ve arkadaşları park hakkı peşinde

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Radikal Yazan: Onur Durmuş
Hazar Kardeş ve arkadaşları topladıkları imzalarla Küçükçekmece Belediyesi’ne gittiler. İçeri alınmayınca protesto olarak bahçede maç yaptılar.

Küçükçekmece Belediyesi, Kartaltepe Mahallesi’nde çocukların top koşturduğu çınarlığa altı ay önce nikâh salonu inşa ederken, dokuzundaki Hazar Dost ve akranlarının muhalefetini hiç hesaba katmamıştı. Futbol tutkunu Hazar ve akranları, sokak arasında hızla geçen araçlar, kendilerine bağıran amcalar ve apartmanlardan üzerlerine su döken teyzelerle baş edemeyince demokratik haklarını kullandı. Park inşa edilmesi için akranlarından imza toplayan Hazar karne günü Küçükçekmece Belediyesi’ne gitti. Kapıda bekletilmelerini, belediyenin bahçesinde top oynayarak protesto eden çocukların eylemi sonuç verdi: Mahalleye en kısa sürede park yapılacak.

Hazar Kardeş, ilkokul 3. sınıfta okuyor. Dokuz yaşındaki Hazar, birçok akranı gibi futbol tutkunu. Bir yıl öncesine kadar, top oynadıkları çınarlığın yerine nikâh salonu yapılınca sahasız kaldılar. Bir süre nikâh salonunun bahçesinde kaçak top oynadılar. Ancak güvenlikçiler tarafından kovalanınca, mecburen sokak aralarına döndüler. Fakat Kartaltepe Mahallesi, hem E5 otoyolunun kenarında olduğu hem de sokaktan sık sık araçlar geçtiği için, mahallede top koşturmak çok riskliydi:
“Arabalar sokaktan çok sık geçiyorlar. Üzerimize doğru geliyorlar. Bazen de arabaları fark edemeyip önlerine çıkıyoruz. Amcalar arabanın camından bağırıyorlar. Teyzeler de gidelim diye üzerimize su döküyor.”

Hazar bu duruma son vermek için birkaç arkadaşıyla diğer ev ve sokakları gezip imza toplamaya koyuldu. Kimse ellerindeki bu küçük ve buruşuk kâğıda imza atmak istemedi.

‘Sevgili Aziz amca...’
Sonra birkaç büyüğü “Böyle olmaz” dedi, “Bir dilekçe de yazmalısınız.” Hazar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’a verilmek üzere kendi el yazısıyla bir metin hazırladı. “Sevgili Aziz amca” diye başlıyor metin:
“Küçükçekmece Nikâh Sarayı’nda doğru düzgün top oynayamıyoruz ve ancak sokakta oynuyoruz. Oradan hep arabalar geçiyor. Toplar arabaların altına gidiyor ve patlıyor. Bunun için park istiyoruz. Bunu yapınca Kartaltepelileri çok sevindireceğinizden, bizi kırmayıp park yapacağınızdan eminim.”

Böylece imza toplamaya koyulup tam 210 imza topladılar. İmza sahiplerinin çoğu Hazar’ın akranı ve en az onun kadar futbol tutkunu çocuklardı.

Hazar ve akranları imzaları yanlarına alıp Kartaltepe’den belediyeye yürüdü. Yaklaşık bir saat belediye binası önünde beklediler. Çok kızgındılar. Ve akıllarına protesto eylemi geldi. Hemen bir plastik top alıp belediye bahçesinde futbol oynamaya başladılar. Yeşilçam filmlerindeki gibi Aziz Yeniay, bu esnada çıkageldi.
Oyunu kesip Yeniay’a koştular. Başkan, bir anda çevresini saran çocukların derdini dinleyip onlara futbol oynayabilecekleri park için söz verdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.