Haberler

Bakan Şimşek: KEY paraları ödemeye hazır

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Giresun’daki toplantılara eşi Annalisa Şimşek ile birlikte gitti. Bakan Şimşek, KEY ödemelerinde mali bir sorun olmadığını belirterek, ‘SGK’dan gerekli bilgileri bekliyoruz. Geldiğinde ödemelere başlarız’ dedi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde ek sürenin, listelerin tamamlanması için alındığını belirterek, “Ödemelerde bir sorun yok. Para hazır, listeler gönderilsin, ödemeyi hemen yaparız” dedi.

Bakan Şimşek, çeşitli toplantılara katılmak üzere eşi Annalisa Şimşek ile dün Giresun’a gitti. Fiskobirlik Entegre Tesisleri’nde, AKP Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli ile bir basın toplantısı düzenleyen Şimşek, (KEY) ödemeleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

‘Ödeme için SGK’yı bekliyoruz’
“1980’li 1990’lı yıllarda bu ülkede çeşitli hükümet kararları doğrultusunda vatandaşlar ve işverenlerden kesintiler yapılmış ve bunlar kaybolmuş. Biz göreve geldikten sonra 14 katrilyon lira nema ödedik. Başkaları alıp kullanmıştı ve biz o imkânı kullanıp iade ettik. KEY hesapları da böyle bir durum. Tamamen teknik sebepten dolayı iki ay uzatma istendi. Ama bu durum uzatma zamanının tümünün kullanılacağı anlamına gelmiyor. Yasal olarak bu hak vardı ve teknik sebeplerle benden talep edildi.

Aslında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelen bilgi eksiklikleri söz konusu olduğu için ‘bunları da tamamlayalım, herkese hakkını verelim’ gibi bir kaygı yaşanıyordu. Şimdi o listelerin tamamlanmasını bekliyoruz. 1 hafta veya 3 gün sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili bilgilerin tümünü aktarırsa ödemeye başlarız.”

‘Medyamızla gurur duyuyoruz’
Şimşek, komisyonda görüşülen Kamu İhale Yasası’nda yerel gazetelerin resmi ilanlarının kesilmesiyle ilgili maddenin kaldırılıp kaldırılmayacağıyla ilgili bir soruyu da, “Yerel basının sesini kesmek gibi düşüncemiz yok. Tam aksine yerel basın bizim dönemimizde gelişti. Bin 300 tane radyo kanalı var Türkiye’de. 360’ın üzerinde TV kanalı var. 200 tane dergi ve süreli yayın var. Dünyanın çok az ülkesinde görülen dinamik ve güçlü bir medyamız var. Gurur duyuyoruz” diye yanıtladı. Şimşek, teşvik sisteminde yapılan yeni düzenlemelerin 2009’dan itibaren yürürlüğe gireceğini de vurguladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.