Haberler

"AKP Boğaz’daki sitleri sistemli imara açıyor"

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Deniz Tatarer
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın genel müdür vekili olduğu GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret AŞ’nin, Boğaziçi Köprüsü yakınındaki 95 dönümlük sit alanına 120 villa yapmasına izin vermesi, gözleri, İBB’nin usulsüz imar planı tadilatlarına çevirdi. Uzmanlar AKP hükümetiyle birlikte Boğaziçi ve çevresindeki sit alanlarının İBB kanalıyla sistemli bir şekilde imara açıldığına dikkat çekti.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhcu, AKP iktidarıyla Boğaziçi bölgesinde yapılaşmanın önünü açmak için ciddi çalışma başlatıldığını belirterek, İstanbul’daki son kalan tarihi ve doğal sit alanlarıyla kamusal alanların önce imara açıldığını, ardından da satılıp rant elde edildiğini söyledi. Muhcu, “Üsküdar bölgesinde hukuka aykırı imar planı tadilatlarına onay vermeyen 3 No’lu Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, Kocaeli bölgesine sürüldü. Kocaeli’ndeki 6 No’lu kurul ise Üsküdar bölgesine atandı. 3 No’lu kurul, Haydarpaşa Numune Hastanesi önüne yapılacak olan kavşak projesine onay vermemişti. 6 No’lu kurul ise göreve geldiği gibi bu projeyi onayladı. Şimdi de aynı kurul sit alanının Başbakan’ın damadının villa projesi için onay verdi” diye konuştu. Altunizade’deki 95 dönümlük arazinin “jet hızıyla” imara açıldığının da altını çizen Muhcu, “Söz konusu araziyle ilgili İBB İmar Komisyonu, 6 No’lu kurul ve İBB Meclisi aşağı yukarı aynı zamanda planı onaylamış. Başka planların kurullarda, belediyenin müdürlüklerinde aylarca beklemesine karşın bu tadilat hızlıca yapıldı. Hukukun açıkça suç saydığı bu uygulamalarla İstanbul yok ediliyor” dedi.

‘Yandaş Müteahhitler Kazanıyor’
İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Can Özyedierler, CHP grubunun söz konusu araziye ilişkin plan tadilatı raporuna muhalefet şerhi koyduklarını anımsatarak, kamuya ait alanların imar planlarının tapuda el değiştirdikten sonra düzenlenmesinin yandaş müteahhitlere yarar amacıyla yapıldığını kaydetti. Üsküdar’da GAP İnşaat’ın yararına yapılan plan tadilatını “kentin ürettiği kârın müteahhitlerin cebine konulması” olarak nitelendiren Özyedierler, “Bir arsayı düşük bir imar hakkıyla satıp daha sonra imar hakkını 3-5 kat arttırıyorlar. Bu kentte yaşayan herkesin hakkı olan kâr, yandaşlara aktarılıyor. Daha önce bunu Maçka’daki SSK arazisinde gördük” dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.