Haberler

Tarihi Ulucanlar Cezaevi kültür merkezi yapılacak

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Altındağ Belediyesi ve Mimarlar Odası arasında çıkan anlaşmazlığın ardından Adalet Bakanlığı''nın tarafları toplantıya çağırması üzerine Ulucanlar Cezaevi''nin tamamının kültür merkezine dönüştürülmesi projesinde fikir birliği sağlandı.

Altındağ Belediyesi ve Mimarlar Odası arasında anlaşmazlık yaratan Ulucanlar Cezaevi''nin tamamının kültür merkezine dönüştürülmesi projesinde fikir birliği sağlandı.

Altındağ Belediye''sinin tek taraflı olarak projeye başlama girişimine Mimarlar Odası''nın karşı çıkması üzerine, Adalet Bakanlığı konuya el koymuş, protokolde yer alan tarafları toplantıya çağırmıştı. Yapılan toplantı sonuç verdi ve tarihi cezaevi Ulucanlar''ın kültür merkezine dönüştürülmesi projesinin ODTÜ Mimarlık Fakültesi Yüksek Lisans öğrencileri ve Altındağ Belediyesi''nin işbirliği içinde yapılmasına kararleştırıldı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Nimet Özgönül, Adalet Bakanlığı Tevkif ve Cezaevleri Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Bakır''ın çağrısı üzerine gerçekleştirdikleri toplantıda, ortak bir karara varıldığını belirtti. Buna göre, Ulucanlar Cezaevi, 1 Şubat 2006''da TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Barosu tarafından açılan ''Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması''nda, Yüksek Lisans kategorisinde birincilik elde eden ODTÜ''lü öğrencilerin hazırladığı proje çerçevesinde kültür merkezine dönüştürülecek.

Belediyenin projesi devre dışı
Özgönül, toplantıda Gürem Özbayar, Zeynep Kutlu ve Figen Kıvılcım''dan oluşan yarışma birincisi grubun sunumlarını yaptıklarını ve tüm tarafların beğenisini kazandığını söyledi. Grubun kazanan projelerini, Adalet Bakanlığı''nın Film Platosu ve Adalet Müzesi isteklerine göre revizyon ederek sunduklarını ifade eden Özgönül, toplantının detaylarını şöyle aktardı:

"Toplantıda, Adalet Bakanlığı''ndan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Bakır, Altındağ Belediye Veysel Tiryaki ile çalışma arkadaşları ve biz vardık. Öğrencilerin sunumu ardından sonuçta herkes projeyi beğendi. Belediye de buna ''hayır'' demedi. Yani kabul etmiş oldu. Ekrem Bey de ''arkadaşlar projeye ve alana çok hakimler'' diyerek beğenisi ifade etti. Gelinen nokta şu, Altındağ Belediyesi''nin kendi içinde toplayacağı teknik kadroyla, projeyi üreten arkadaşlar projenin sürecini tanımlayacaklar. Böylelikle Belediye''nin kendi hazırladığı proje devreden çıktı."

Proje dünyada bir ilk olacak
Özgönül, amaçlarının anlaşmazlıklar yaratmak olamdığını ifede ederek, projenin sağlıklı bir şekilde, doğru bir yöntemle, yapılmış olan çalışmalara değer verilerek hayata geçirlemesini hedeflediklerini belirtti. Özgönül, Kent içindeki tarihi bir alanın korunması gereken değerlerle kente kazandırılmasını istediklerini kaydetti.

Ulucanlar projesi''nin, Adalet Müzesi, Cezaevi Müzesi ve kültür merkezinin birlikteliğinden oluşan bir alan olması özelliğiyle dünyada tek olacağına dikkat çeken Özgönül, "Bu nedenle çok önemli bir proje. Bu konsepti kaybetmemiz gerekir" diye konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.