Haberler

56 gün geçti MNG’nin molozu koyda duruyor!

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Vatan Yazan: Necati Doğru
Tarihler Nisan ayının 20’sini gösteriyordu; bütün Türkiye bir umutlu isteğe uyanmıştı. Gazeteler manşetlere taşıyor, TV’ler haber saatlerinde uzmanları konuşturuyor tarafları tartıştırıyorlardı. Köşe yazarları, sivil toplum örgütleri, ağacı, denizi, ülkeyi sevenler; “Aranıyor, aranıyor... 8 futbol sahası büyüklüğe denk gelen lanet molozu; mavi bir atlas gibi uzanan, eşi bulunmaz, dünya tabiat harikası, “rüzgârların aşk evi Mandalya Körfezi”ne (diğer adı Güllük Körfezi) dökene “yalatacak” bir yetkili, bir vicdan sahibi, bir sorumlu, bir gerçek devlet ve halk adamı aranıyor” diye yazıyorlardı.

Nisanın 20’siydi.

10 gün Nisan’dan.

31 gün Mayıs’tan.

15 gün Haziran’dan.

Toplam 56 gün geçti.

MNG’ye döktüğü molozu yalatacak bir kamu yönetimi aranıyor. Para sahibi, güç sahibi, nüfuz sahibi MNG Holding’in yan şirketi Günal İnşaat’ın yasalara aykırı olarak doldurduğu molozlar olduğu gibi duruyor.

56 gün bitti.

Aranıyor...

Aranıyor...

MNG molozunu yalatacak bir yetkili, bir vicdan sahibi, bir sorumlu, bir gerçek devlet ve halk adamı yine aranıyor.

Para sahibi, güç sahibi, nüfuz sahibi MNG Holding’in yan şirketi Günal İnşaat, Orman Bakanlığı’ndan 49 yıllığına 85 dönüm (85 bin metrekare) orman arazisini kiraladı. Turizm Bakanlığı’ndan da 5 ekim 2005’te “5 yıldızlı otel yapmak üzere yatırım belgesi” aldı... 31 Mayıs 2007’de de ÇED raporunu Çevre Bakanlığı’na onaylattı... Ve 21 Şubat 2008’de Muğla İl Özel İdaresi’nden “yapı ruhsatı” alıp, yeterli miktarda ağacı keserek 5 yıldızlı otelini yapmaya başladı... MNG Holding 5 yıldızlı otelini yapmaya başladığında hafriyatta çıkan molozu denize dökmeyecekti, dökemeyecekti. Çünkü ona bu oteli yapma izni veren ÇED raporunda; “Otel yapımından çıkacak hafriyat molozunu denize dökme, iskelelerin yapımı sırasında herhangi bir şekilde deniz ortamına dolgu işlemi, dip tarama ve benzeri eylemler yapılmayacaktır” şartına bağlanmıştı.

Fakat, kim takar şartı!

Kim dinler yasayı!

Madem ki o bir holding!

Madem ki parası var.

İnşaatından çıkan molozu doğrudan doğruya güzelim körfeze doldurdular, 8 futbol sahasına denk gelen 1300 metre uzunluğunda, 40 metre genişliğinde mendirek ve iskele dolgusu yaptılar.

Moloz denize doluyor, Mandalya Körfezi’nin yani Güllük Körfezi’nin haritası, yasalara, kurallara, doğaya, ÇED raporuna aykırı olarak değişiyordu.

56 gün geçti.

Moloz duruyor.

Kaldıran olmadı.

Aranıyor..

Aranıyor...

Para sahibi, güç sahibi, nüfuz sahibi MNG Holding’in yan şirketi Günal İnşaat’a, yasalara aykırı olarak denize döktüğü molozu yalatacak bir yönetim aranıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.