Haberler

Okul bahçeleri otopark oldu

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Yaz tatilinin hafta sonu başlamasıyla okullarda ''teknolojik yatırım'''' için gelir sağlamak amacıyla bahçelerinin otopark ya da düğün törenleri için kiralanması yöntemine gidileceği bildirildi.

Öğrenciler tatil heyecanı yaşarken, bazı okulların giriş kapılarına ''''Okulumuz 15 Haziran-15 Eylül arasında otopark olarak hizmetinize açılmıştır: 2 YTL'''' şeklinde afişler asılarak vatandaşın dikkati çekilmeye çalışıldığı görülüyor.

Adana Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başta İstanbul olmak üzere özellikle turizm beldelerinde gerçekleştirilen uygulamaların, okul bütçelerine büyük katkı sağladığını söyledi.

Okul bahçelerinin yaz aylarında otopark olarak kullanılabilmesi için başta mülki amir olmak üzere İl Trafik Komisyonundan onay alınması gerektiğini ifade eden Büyükfırat, şartları uygun olanların bu şekilde değerlendirilebileceğini kaydetti. Büyükfırat, ''''Uygulama sayesinde elde edilecek gelirle, okullarımıza daha çok teknolojik yatırım sağlayacağız'''' dedi.

Okullarda bulunan salonların, düğün, nişan gibi törenler için de kiralanması yoluna gidileceğini ifade eden Büyükfırat, ancak bu durumun çevre sakinlerini rahatsız etmemesi için belirli saatlerde yapılması ve ses kirliliği önlemlerinin alınması gerektiğini söyledi. Büyükfırat, ''''Çevreyi rahatsız etmemek şartıyla, uygun olan okulların salonlarını da düğünler için kiralamayı düşünüyoruz'''' diye konuştu.

Büyükfırat, bunun yanı sıra okulların bilişim ve teknoloji sınıflarının da vatandaşların hizmetine sunulacağını bildirdi. Eğitim dönemi içerisinde, kullanılmayan zamanlarda bu sınıfların, öğrenciler ve velilere açık olduğunu hatırlatan Büyükfırat, ''''Bilişim teknoloji sınıflarından, çocuklarımız ve velilerimizin yanı sıra o çevrede bulunan vatandaşlar da internet kafelerde olduğu gibi faydalanabilecekler'''' dedi.

Bu arada, bazı okullarda, 15 Haziranda başlayacak uygulama asılan afişlerle vatandaşa duyuruldu. Hatay''ın İskenderun ilçesindeki İnönü İlköğretim Okulu girişine asılan pankartta, bahçede 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında, günlük 2 YTL karşılığı otopark hizmeti vereceğini duyurdu.

Teknoloji yatırımının yanında, boya-badana işleri, eksik eğitim malzemesi ya da hizmet alımı konusunda kullanılacak gelirin ücretlendirmesi ise okul aile birlikleri tarafından belirleniyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.