Haberler

Yenidoğan’a belediye başkanı dayanmıyor

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Evrensel
Ümraniye’ye bağlı Yenidoğan beldesinde imar tartışmaları ve yolsuzlukları dinmek bilmiyor. Belediye başkanı ve yardımcısının görevlerinden alınmasıyla sonuçlanan yolsuzluklara ilişkin tartışmalar bitmiyor. Su havzasına 18 kaçak binanın yapılması nedeniyle Belediye Başkan Yardımcısı Özkan Kıral ve Belediye Başkanı Hakan Örüng, usulsüz ruhsatlandırma sebebiyle görevlerinden alınmıştı. Ömerli Barajı uzak su havzasına yapıldığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından bir kısmı yıkılan Gökkuşağı Evleri’nde, kirişler ve kolonlar tamir ediliyor. Hakan Örüng’ün yerine atanan Belediye Başkanı Hilmi Kaplan ise konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçıyor. Gökkuşağı Evleri Müdürü Uğur Seven ise bu olayın altında Büyükşehir ile Yenidoğan Belediyesi’nin 500 milyon dolarlık rant kavgasının yattığını ileri sürüyor. Seven, abi-kardeş kavgasının faturasının müteahhitlere yüklendiğini iddia etti.

Boşalan belediye başkanlığı koltuğuna 2 ocak 2008’de yapılan meclis toplantısında Hilmi Kaplan seçilmiş, ancak Saadet Partisi ve CHP’li meclis üyeleri seçimi kazanabilmek için AKP’nin yeterli oyu olmadığı gerekçesiyle sonuca itiraz etmişlerdi. İtiraz sonuç vermeyince mahkemeye başvurulmuş, İstanbul 9. İdare Mahkemesi belediye başkanının en az 9 oy alması gerektiğini belirtip, yapılan işlemin hukuka aykırı olduğa karar vermişti. Böylece Hilmi Kaplan’ın belediye başkanlığı da düşmüş oldu.

Uyarıları dinleyen olmadı
Yenidoğan CHP Belediye Meclis Encümeni Ali Arslan, daha önce uyarılarda bulunmalarına rağmen başta belediye başkanı olmak üzere kimsenin kendilerini dinlemediğini söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Özkan Kıral’ın görevden alınacağı gün 85’e yakın ruhsat imzaladığını belirten Arslan, “Yenidoğan Belediyesi’nin gözüken borcu 20 trilyon dolayında. Kaldırımlar, yollar yapıldı görünüyor ama yapılmamış” dedi. İnsanlardan kat karşılığı 1000 veya 2 bin YTL dolayında para alındığını söyleyen Arslan, “Kişi binasına başladığında ise jandarmalar eşliğinde cezalar kesiliyor insanlara” diye konuştu. Bütün bu olumsuzlukları önceden gördüklerini ve Yenidoğan CHP Belde Başkanı Yasin Ilgar ile dönemin CHP İl Başkanı Şinasi Öktem’e bildirdiklerini kaydeden Arslan, “Fakat onlar da hiçbir icraatta bulunmadılar. Sadece bir gazeteci yollayıp suskunluğa çekildiler” dedi.

İmar Kanunu’na muhalefet suçundan mahkemelik olan Hasan Çelik, Yenidoğan’da kat karşılığı para alınıp sonra da gelip ceza kesilen insanlardan biri olduğunu belirterek, “Bu durumda birçok insan var, fakat herkes sanki bir suçmuş gibi saklıyor ceza aldığını” diye konuştu. Kendisine 7 bin YTL ceza kesildiğini anlatan Çelik, usulsüzlüklere karşı ses çıkarmaya çalışan insanları bu şekilde susturulmaya çalışıldığını ifade etti. Bu tarz olumsuzluklara karşı durabilmenin tek yolunun insanların birlik olup karşı çıkması ve mücadele etmesi olduğunu söyleyen Çelik, CHP belde yönetiminin sessiz kalmasına da tepki gösterdi.

“Bu yolsuzluğu yapanlar ilk önce vicdanlarıyla hesaplaşsınlar” diyen Uğur Işık adlı işçi de, “Yolsuzluk yapacaklarına gençlere yönelik sosyal sportif etkinlikler yapsınlar veya tinerci bir sürü genç var; onlara bir çözüm bulsunlar” şeklinde konuştu.

AKP’nin rantçı yüzü teşhir edilmeli!
DTP Yenidoğan Belde Yönetimi: Yenidoğan’da belediye, belediye olmaktan çıkmış; bir ticarethaneye dönüşmüştür. Bu yolsuzluklar da onun sonucu zaten. Ülkeyi de bu zihniyetle yöneten bir partinin iktidarda olduğu bir belde Yenidoğan. AKP’nin ırkçı, rantçı ve sermayedar yüzü son dönemde iyice açığa çıkmıştır. Aslında bu söylediklerimizi halk da biliyor ama harekete geçmiyor. Halk bu yolsuzluklara karşı harekete geçmeli. DTP, ÖDP ve EMEP’li genç arkadaşların ve CHP’li bazı arkadaşların dışında kimse bir çaba sarf etmiyor. Muhalif olarak en güçlü parti CHP olmasına rağmen hiçbir faaliyetini göremedik. CHP yönetimi, üzerine düşeni yapmalı ve hep beraber AKP’nin rantçı yüzü teşhir edilmeli!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.