Haberler

Motiflerle süslenen ahşap cami ilgi bekliyor

Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Erzurum''un İspir ilçesine bağlı Çamlıkaya beldesinde ahşap süslemeleriyle dikkati çeken tarihi Başyurt Cami restore edilmeyi bekliyor.

Önceki yıl Çamlıkaya Belde Belediye Başkanı Nihat Türker''in girişimleri sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca tarihi eser olarak tescillenen Başyurt Cami''nin mihrap, mimber, mahfil parmaklıkları ve sütunlarına işlenmiş birbirinden farklı yüzlerce motif bulunuyor.

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Temur, Başyurt Cami''nin bölgede nadir görülen ahşap süslemelit arihi camilerden biri olduğunu söyledi. Caminin yapılış tarihinin kesin olarak bilinmediğini belirten Temur,"Bu caminin 1800''lü yıllarda yapıldığını tahmin ediyoruz. Caminin enönemli özelliği ahşap sütunlar, mihrabı, mahfil ve parmaklıkları birhalı gibi farklı motiflerle işlenmiş. En az 200 yılık bir tarihinerağmen ahşap süslemeler canlılığını koruyor" dedi.

Belde Belediye Başkanı Nihat Türker ise söz konusu caminin bakım ve onarıma ihtiyaç olduğunu ve çevresinde nem oluşturan unsurlar bulunması nedeniyle her yıl camideki ahşap mimaride meydana gelen deformasyonun arttığını bildirdi. Caminin bir an önce restore edilmesi gerektiğini anlatan Türker, şöyle konuştu: "Başyurt Cami''nin restore edilmesi için girişimlerde bulunduk, ancak henüz bir sonuç alamadık. Geçen yıl caminin tadilatını yaptırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan ödenek talep ettik. Fakat istenilen kaynağın ayrılıp ayrılmayacağı konusunda bile net bir bilgi alamadık." Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk ise Kültür ve TurizmBakanlığı''nın tarihi ve tabiat varlıklarının korunması için destekverdiğini belirterek, Başyurt Cami''nin de tadilatına destek olması için proje hazırlanması gerektiğini bildirdi. Başyurt Cami''nin köy tüzel kişiliğine ait olduğunu, bu nedenle projeyi Başyurt Mahalle Muhtarlığı''nın hazırlaması gerektiğini kaydeden Öztürk,"Biz projenin hazırlanmasında da gereken desteği verebiliriz. Kaynak talebinde bulunmadan önce caminin restorasyon projesinin hazırlanmasıiçin çalışma yapılması gerekir" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.