Haberler

Manavgat güneş enerjisiyle aydınlatılacak

Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Manavgat''ta sokak ve bahçeler güneş enerjisi ile aydınlatılacak. Projenin ilk aşamasında Manavgat Meslek Yüksekokulu bahçesine 15 aydınlatma sistemi yerleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi ile Manavgat Belediyesi''nin işbirliğiyle düzenlenen güneş enerjili bahçe aydınlatma projesi tamamlandı. Proje kapsamında Manavgat Meslek Yüksekokulu bahçesine 15 adet bahçe aydınlatma sistemi yerleştirildi. Akdeniz Üniversitesi ve Manavgat Belediyesi''nin desteklediği proje başarılı olup, seri üretime geçilirse tüm Manavgat''ın ışıklandırmaları güneş enerjisiyle aydınlanacağı bildirildi. Ayrıca, Türkiye''de ilk olarak Güneş enerjisi paneli üretilmeye başlanacağı öğrenildi.

Güneş enerjili bahçe aydınlatma uygulamasının çok yakında Manavgat Belediyesi sınırları içerisindeki 40 park ve mesire alanında uygulamaya geçirileceği, yurt dışından ithal edilen güneş panelinin seri üretimi sağlanırsa ve sistem de başarılı olup elektrik üretimi artırılabilirse sokak aydınlatmaları da güneş enerjisi ile yapılacağı bildirildi.

Proje Sorumlusu ve Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Levent Sözen, "Manavgat Belediye Başkanı Zeynel Şenol''un katkılarıyla, Manavgat Meslek Yüksekokulu olarak başlattığımız güneş enerjili bahçe aydınlatma projesi tamamlandı. Yüksekokulu bahçesine 15 adet bahçe aydınlatma sistemi yerleştirdik. Bu sistem şu anda çalışıyor. Bizim esas amacımız bu panellerin üretimini gerçekleştirebilmek. Bunun içinde biz gerekli çalışmalara başladık. Tabii bu panel üretimi projesine başlarken bir yandan da Manavgat''ın park ve bahçelerini aydınlatılması, Akdeniz Üniversitesi botanik bahçesinin aydınlatılması çalışmalarına da devam edilecek. Bu konuda gerçekten Manavgat Belediyesi''nin katkıları büyük oldu. Finansmanı Belediye sağladı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Erdoğan ise, Türkiye''de özellikle Antalya ve Manavgat çevresinin güneş bakımından birinci kuşakta olmasının güneş enerjisi önemini bir kez daha ortaya çıkarttığını belirterek, "Akdeniz Kuşağı gerçekten güneş enerjisi açısından son derece potansiyeli yüksek bir bölge. Üniversitemizde de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Projeyi gerçekleştiren Levent Sözen hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Şu anda ilk aşamamızı tamamladık.Bundan sonra okulumuzda, bina içi ve merdiven boşlukları başta olmak üzere bazı salonlarında güneş enerjisinden yararlanılarak aydınlatılması sağlanacak. Yakında yüksekokul yurdunun temel atma töreni olacak. Yine yurdun merdiven boşluklarını güneş enerjisinden yararlanarak aydınlatacağız. Ayrıca Manavgat Belediyesi''nin katkılarıyla Manavgat''ta bulunan park ve bahçelerinde güneş enerjisinden yararlanılarak aydınlatılmasını sağlayacağız" diye konuştu.

Güneş enerjisi panellerinin Türkiye''de üretilmediğini söyleyen Erdoğan, "En önemli sıkıntımız bu. Manavgat Meslek Yüksekokulu kapsamı içerisinde ve TÜBİTAK ile işbirliği içersinde bu panellerin üretilmesi çalışmalarına başlayacağız. Bu çalışmamız ülke ekonomisi açısından çok önemli. Çünkü bu paneller Almanya, Japonya gibi ülkelerde üretiliyor. Bu kapsamda kuracağımız atölye ile birlikte, okulumuzda şuanda aktif olmayan elektrik programına öğrenci alarak bu bölümün aktif olmasını ve bölgede yaygınlaşmasınısağlamış olacağız. Aynı zamanda bu araştırmayı yaparken ilgili kurumlara, işletmelere yaygınlaşmasını sağlayacağız. Alternatif enerji kaynakları son zamanlarda çok önem kazandı. Bu çalışmayı da Manavgat''ta ilgi odağı haline getirmeyi planlıyoruz" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.