Haberler

Kleopatra Adası, AB ile daha güzel

Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Radikal Yazan: Mustafa Sarıipek

AB''den alınan ödenekle Kleopatra Adasında bölgeye uygun en fazla iki yerde tesis yapılması bekleniyor.

Kleopatra Adasındaki hizmet kalitesini artırmak amacıyla Muğla Üniversite''sinin projesine, AB 1.5 milyon euro ödenek ayırdı.

Marmaris İlçesi''ne karayoluyla 17 kilometre uzaklıkta bulunan kumlarıyla ünlü Kleopatra (Sedir) Adası''na daha fazla turist çekebilmek ve gelen turiste de en iyi hizmeti sunabilmek için adaya özel kıyı kenar çizgi projesi gerçekleştirilecek. Muğla Üniversitesi''nin ada ile ilgili geliştirdiği proje kapsamında AB''den 1.5 milyon euro ödenek aldığı belirtildi.

Muğla''ya yeni atanan Vali Ahmet Altıparmak, Kleopatra Adası''nda inceleme yaptı. Adayı gezdiren Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Süslü adayla ilgili gelişmeleri Vali Altıparmak''a aktardı. Kültür ve Turizm İl Müdürü Süslü, adaya koruma amaçlı özel imar planı yapılacağını anlatarak, “Bunu Ula Kaymakamlığı, Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇK) ve Akyaka Belediyesi de destekliyor. Buradaki amacımız bölge imar mevzuatına uygun hale getirildikten sonra bölgeye uygun bir veya iki yerde tesis yapılacak. Buraya turist geliyor ama hizmet kalitesini artırmadığımız sürece insanları burada mağdur ediyoruz. Bu nedenle de kıyı kenar çizgine uygun, buraya özel bir projenin kısa zamanda hazırlanması gerekiyor. Hatta Muğla Üniversitesi bu ada ile ilgili geliştirdiği proje kapsamında AB''den 1.5 milyon euro ödenek aldı. Şu ana kadar bu paradan sadece ada içindeki tabela yapıldı” dedi. Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, ülke genelindeki tarihi eserlerin korunmasını gerektiğini belirterek, “Yapılacak her işlem titizlikle gözden geçirilmeli. Ülke turizminde lokomotif görevi üstlenmiş Muğla''mızda turizme yönelik önemli işler yapmak istiyoruz. Sedir Adası''na yapılmak istenen şeyler tarihe zarar vermemeli. Eğer burası turizme açıksa ve turist geliyorsa yasal koşullar çerçevesinde, yapıyı bozmadan günün koşullarına uygun hizmetin de verilmesi gerekir” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.