Haberler

Denizli''den Dünya Miras Listesi''ne İkinci Aday: Kaklık Mağarası

Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Türkiyeturizm.com
Sahip oldukları muhteşem manzarayla görenleri hayran bırakan saklı travertenleriyle ünlü Denizli''deki Kaklık Mağarası tıpkı Pamukkale gibi UNESCO''nun Dünya Mirası Listesi''ne aday olarak kabul ediliyor. Yerin 150 metre altında, bir mağarada yer alan travertenler, muhteşem manzarasıyla görenleri hayran bırakıyor.

Pamukkale''yi bimeyen yok ancak usta bir sanatkarın elinden çıkmışa benzeyen bu sanat şaheseri henüz tam olarak keşfedilmiş değil. Bilenlerse burayı "Yeraltı Pamukkalesi" olarak nitelendiriyor.

"Yeraltı Pamukkalesi" Denizli - Ankara Karayolu''nun üzerinde, Denizli kent merkezine 30 km. mesafede, Honaz İlçesi Kaklık beldesinde.

Kaklık Mağarası olarak adlandırılan mağarayı yedi yıl önce köylüler keşfetmiş. 2002''de turizme açılan eşsiz doğa harikası, yer yüzeyinden 150 metre derinlikte yer alıyor.

Mağaranın yakınında, ziyaretçilerin istifadesine sunulmak üzere inşa edilen yüzme havuzu, küçük amfitiyatro, seyir alanları, kafeterya ve kameriyeler Mayıs 2002 tarihinden itibaren turistlerin hizmetine sunulmuş. Sarkıt ve dikitlerin süslediği Kaklık Mağarası''nın yakınlarından çıkan şifalı su daha sonra mağaranın içine dökülüyor. Pamukkale''deki suyla aynı içeriğe sahip olan bu su mağaranın içinde, görülmeye değer güzelliğin oluşmasına sebep oluyor. "Kaklık Mağarası''nın doğrudan gün ışığı alan ve sürekli damlayan veya akan duvarlarında sık yosun ve küçük yapraklı sarmaşık türü bitkiler gelişmiştir. Aydınlanmaya bağlı olarak gün içinde yeşilin değişik tonlarına bürünen bu bitkiler de mağaraya ayrı bir güzellik katıyor. Yeraltı Pamukkalesi berrak renksiz ve kükürtlü suyuyla bir çok hastalığın da şifa sebebi. Bu eşsiz güzelliklerin yer aldığı Kaklık Mağarası ve muhteşem travertenleri tıpkı Pamukkale gibi UNESCO''nun Dünya Kültür Mirası Listesi adayları arasında şimdiden yerini aldı bile.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.