Haberler

MNG’ye 1 yıllık izin, son dakikada geldi

Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
Muğla’da turistik tesis inşaatının hafriyatını dökerek denizi izinsiz şekilde dolduran MNG Holding’e, hafriyatın kaldırılması için verilen sürenin dolmasına bir gün kala, bir yıl ön izin verilmesi, çevrecileri isyan ettirdi.

Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’na turistik tesis yapmak için ormandan kiraladığı arazinin hafriyatını yarımada etrafına ve Çomça Koyu’na dökerek denizi izinsiz şekilde dolduran MNG Holding’e, Kıyı İmar Planı ve Sahil Düzenleme Uygulama Projesi’nde değişiklik yapması için bir yıl ön izin verilmesine çevreciler tepki gösterdi.

Çevreciler, Muğla İl Özel İdaresi’nce denize doldurulan hafriyatın kaldırılması için verilen sürenin dolmasına bir gün kala MNG’ye bir yıl ön izin verilmesini eylemlerle protesto etmeye hazırlanıyor.

MNG’ye, Maliye Bakanlığı ve Kültür ve Turizm bakanlıklarından Kıyı İmar Plan Değişikliği ve Sahil Düzenleme Uygulama Projesi yapmak için ön izin verilmesine ilk tepki, Av ve Yaban Hayatını Koruma Vakfı Başkan Yardımcısı Süha Umar’dan geldi.

Umar, şirketin cezalandırılmasını beklerken ön izin verilerek ödüllendirildiğini görmenin içini sızlattığını vurguladı. Hiçbir yasanın denize dolguya izin vermediğini hatırlatan Umar, yeni hazırlanacak projenin onaylanması durumunda yargıya başvuracaklarını açıkladı. Umar şöyle dedi:

“Devletin göz yumduğu bu olayı gerçekleştirenlere en ağır ceza verilmez ve bir de projesi onaylanırsa denizde yağmanın önüne geçilemez. Pina Yarımadası’nda yaşananlar dünyaya örnek olacak çirkinliktedir.”

Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, Ege ve Akdeniz’deki turizme açık cennet koyların her geçen gün karadan saldırıya uğradığını, sahillerdeki ormanlık alanların yakılarak veya kanuna uydurularak yok edildiğini hatırlattı.
Nalbantoğlu, “Denize bir poşet, çöp atan tekneye 5 bin YTL, sintine boşaltan teknelere 50 bin YTL’ye kadar para cezası veriliyor. Ancak denize binlerce ton moloz ve hafriyat döken, eko sistemini bozan şirkete ise komik para cezaları ve ön izin adıyla ödül veriliyor” dedi.

Bodrum’daki cennet koylarda yaşanan doğa katliamının devletin haberi olmadan gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirten Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Sözcüsü Zafer Murat Çetinbaş da Su Ürünleri, Kıyı Kenar, Çevre, Kabahatler ve Limanlar Kanunu’na aykırı davrandığı açık olan MNG’ye, faaliyetinin yasalaştırması için olanaklar verilmesini anlayamadığının altını çizdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.