Haberler

Şehirlerimiz çağ atlıyor

Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Antalya, Konya, Kayseri, Gaziantep, Adapazarı, Bursa ve Samsun büyükşehir belediye başkanları, projeleri ve yaptıkları çalışmaları Akdeniz''de masaya yatırdı. Türkiye''de "ideolojik belediyecilik" döneminin sona erdiğini ve "hizmet belediyeciliğinin" başladığını belirten başkanlar, şehirlerin hizmet gördüğüne ve ve çağ atladığına dikkat çektiler.

Antalya, Konya, Kayseri, Gaziantep, Adapazarı, Bursa ve Samsun''un büyükşehir belediye başkanları, 12''incisi düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Birlikte yaptığımız toplantılarda projeleri, nasıl daha verimli ve kısa sürede hayata geçirebileceğimizin peşindeyiz" dedi.

Antalya Su Atıksu İdaresi (ASAT) binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, toplantılarda, deneyim ve tecrübelerini paylaştıklarını söyledi.

Hizmetlerinde diğer belediye başkanlarının tecrübelerinden ve projelerinden yararlandığını vurgulayan Türel, Antalya''nın raylı sistem projesinde özellikle Kayseri Büyükşehir Belediyesinin tecrübesinden faydalandığını kaydetti. Bu sayede, 1.5 kilometresi yer altında olmak üzere toplam 11.1 kilometrelik hattı 1.5 yıl gibi "rekor bir sürede" bitireceklerini söyleyen Türel, Kaleiçi''ndeki çalışmalarda Gaziantep, kent meydanının düzenlemesinde Bursa, sahil projelerinde Samsun, köprülükavşak ve TOKİ ile ortaklaşa konut yapımında Konya büyükşehir belediyelerinin projelerini örnek aldığını söyledi.

Sakarya''dabelediyenin enerji santrali kuracağını dile getiren Türel, bu projeninde dikkatlerini çektiğini ve bu dönem sonuna kadar bunu da projelendireceklerini ifade etti. Türel, "Birlikte yaptığımız toplantılarda projeleri, nasıl daha verimli ve kısa sürede hayata geçirebileceğimizin peşindeyiz" dedi. 

İdeolojik belediyecilik bitti 
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de süper lige çıkan Antalyaspor''u tebrik etti. Belediye başkanlarıyla kendi tecrübelerini paylaştığını ifade eden Özhaseki, "Sporda da tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Sporun başkanlara getirdiği sıkıntıları, belaları da paylaşıyoruz" diye konuştu.

Özhaseki, Türkiye''de "ideolojik belediyecilik" döneminin sona erdiğini ve "hizmet belediyeciliğinin" başladığını söyledi.Türkiye''deki illerin yüzde 80''inde arıtma bulunmadığını ve yüzde 90''ındaraylı sistemin olmadığını ifade eden Özhaseki, belediyelerin bu işleriyurt dışından kredi kullanarak yaptırmaya çalıştıklarını vurguladı. Yurtdışından bu işleri yaptıran belediyelerin, firmaların yönlendirmesiyle hareket ettiklerini dile getiren Özhaseki, "geri ve ilkel tesisler"kurulduğunu savundu. Özhaseki, bir araya geldikleri büyükşehirbelediyeleriyle tecrübelerini paylaştıklarını kaydetti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin de "Her birimiz sorunlar yumağına dönüşmüş şehirleri teslim aldık. Yılmadık, icraatlarımızı ertelemedik" dedi. Şahin, toplantıya katılan belediyelerin birbirlerinden projeler veteknoloji aldıklarını, bilgi paylaşımında bulunduklarını söyledi.

Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Antalya''nın çok hızlı birdeğişim ve dönüşüm içinde olduğunu söyledi. Projelerini halkın taleplerine göre yaptıklarını belirten Yılmaz, istişare topAlantılarında ufkunun genişlediğini kaydetti.

Giuliani benzetmesi
Gaziantep Belediye Başkanı Asım Güzelbey, dünyada ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını belirterek, New York''un eski belediye başkanı Rudolph Giuliani''den önce ve sonra olarak anıldığını söyledi. Bu durumun Türkiye''deki örneğinin Menderes Türel olduğunu belirten Güzelbey,"Antalya bir sahil şehriydi şimdi dünya şehri olma yolunda" dedi.

Konya Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye''de yerel yönetimlerineliyle önemli atılımlar yaşandığı belirterek, "Şehirlerimiz çağ atlıyor, yerel yönetimlerimiz destanlar yazıyor" diye konuştu.

Adapazarı Belediye Başkanı Aziz Duran da istişare toplantılarının"deneyim paylaşımı" olduğunu belirterek, toplantılarla hayatageçirilen projelerin kentlere güzellikler kattığını dile getirdi.Belediyeye kaynak yaratmak için çalışmalar yürüttüklerini ve Sakaryanehrine 3 enerji santrali kurmaya karar verdiklerini dile getiren Duran,bu proje ile yılda 18-20 milyar YTL kaynak oluşturacaklarını ifade etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.