Haberler

Enka, Rus şirketi muamelesi gördü Türkiye’nin ‘en değerli’ şirketi oldu

Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Vatan Yazan: Ufuk Korcan
Petrol fiyatlarındaki rekor artış, tüm dünyada dengeleri değiştirirken Enka İnşaat’ı da Türkiye’nin en değerli şirketi yaptı.

Satış gelirlerinin büyük bölümünü petroldeki tırmanıştan olumlu etkilenen Rusya’dan elde eden Enka İnşaat, 15.1 milyar dolar piyasa değerine ulaşarak Turkcell’i yakaladı. Analistlere göre, Enka için en önemli risk petrol fiyatlarının gerilemesi

Borsa iç ve dış gelişmelerle dalgalanmaya devam ederken Enka İnşaat sessiz sedasız Türkiye’nin en değerli şirketi oldu. İMKB’deki çok sayıda şirketin piyasa değeri, hisselerindeki değer kaybı nedeniyle hızla gerilerken Enka İnşaat, 15.1 milyar dolarlık piyasa değeri ile Turkcell’i yakaladı. Son 20 günde hisseleri yüzde 24.6 yükselen ve dün bir ara 15.70 YTL’ye kadar çıkan Enka İnşaat’ın piyasa değeri 15.3 milyar dolara ulaşarak en değerli şirket konumuna geldi.

Enka’nın İMKB’nin en değerli şirketi olması ise an meselesi. Çünkü Enka’nın piyasa değeri ile Turkcell’in piyasa değeri arasındaki fark sadece yüzde 0.5 yani 81.3 milyon dolar. Analistler, Enka’nın piyasa değerinde yaşanan yükseliş için şu yorumu yapıyor: “Enka, gelirlerinin tamamına yakınını yurtdışı satışlarından elde ediyor.

Özellikle Rusya faaliyetleri bilançoda önemli yer tutuyor. Yani siyaset ve ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler Enka’yı çok az etkiliyor. Öyle ki Rusya ekonomisindeki gelişmeler Enka için daha önemli. Enka için en önemli risk petrol fiyatlarının gerilemesi. Çünkü Rusya dünyanın en büyük ikinci petrol ihracatçısı durumunda.”

‘Doğru yerdeydik’
Enka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara ise şirketin piyasa değerinde yaşanan yükselişin sırrını şöyle açıklıyor: “Hisselerde yaşanan çıkış borsa dinamiklerine bağlı. Ancak biz doğru zamanda doğru yerde olduk. Biraz da şans yardım etti.”

Analistlerin şirketle ilgili yorumlarını aktardığımız Tara, zaman zaman kendilerinden bile daha iyi yorumlar yapan analistlerin görüşlerine büyük oranda katıldığını söyledi. Tara, kendilerinin çok fazla basında yer alarak göz önünde olmayı tercih etmediklerini belirterek “Kârımızın yüzde 50-60’ını Rusya ve eski Sovyet ülkelerinden elde ediyoruz. Yurtdışında yatırımlarımız devam edecek” dedi.

1957 yılında kurulan Enka, başta mühendislik ve inşaat olmak üzere gayrimenkul, enerji, sanayi ve ticaret alanında faaliyet gösteriyor. 2007 yılında 6.8 milyar YTL’lik satış rakamına ulaşan Enka İnşaat, 46 bin kişiyi istihdam ediyor. Enka İnşaat, 2006 yılında Rusya’da ticari gayrimenkul kiralayarak en fazla gelir elde eden şirketlerin listesinde 303 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı. Listede 1 milyar dolarla IKEA birinci, 568 milyon dolarla Azeri kökenli Zarah İliyev’e ait Safra Insturiments ikinci oldu. İngiliz Chelsea Kulübü’nün sahibi, Rus işadamı Roman Abramoviç listede ancak 22’inci olabildi.

Rusya’da 320 bin m2 ofisi var
Enka İnşaat, Rusya’da 320 bin metrekare net kiralanabilir A sınıfı ofise sahip. Enka İnşaat, 2007 yılında 188 milyon dolarlık ofis alanı kira geliri elde ederken bu rakam şirketin konsolide vergi öncesi kârının yüzde 23’üne denk geliyor. Moskova şehir merkezinde ofis inşaatına getirilen yasak ve artan talep, iş merkezi-ofis kira fiyatlarının aniden fırlamasına neden oldu. Mart ayında metrekaresi 1.000 dolar olan bir ofisi şimdi 1.200 dolardan aşağı kiralamak mümkün değil. Uzmanlar sene sonuna doğru A sınıfı ofislerde metrekare kira fiyatının 2.000 doları aşacağını belirtiyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.