Haberler

Munzur Vadisi ‘Dünya Kültür Mirası’dır

Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Evrensel
Tunceli İnsan Hakları Derneği Munzur Vadisi Milli Parkı’nın, ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması talebi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe ile başvuruda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmek üzere Tunceli Valiliği’ne dilekçe ile başvuru yapan Tunceli İnsan Hakları Derneği Temsilcisi Av. Barış Yıldırım, Milli Park alanı olan vadiyi, üzerinde yapılmak istenen 8 barajın yok edeceğini hatırlatarak, Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme hükümleri gereğince “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne alınmasını istedi.

Toplumsal mücadele zorunlu
Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’nin 2. maddesi gereğince bilim, muhafaza veya doğal güzellik açısından istisnai evrensel değeri olan doğal sitler veya kesinlikle belirlenmiş doğal alanların bu listeye alınması gerektiğini kaydeden Yıldırım, vadinin taşıdığı ilginç güzellikleri ve örneği az olan değerlere sahip olduğunu hatırlatarak, vadinin sözleşme hükümleri gereğince listeye alınmasını talep etti. Vadinin listeye alınması ile barajlara karşı uluslararası bir mücadelenin olacağını ifade eden Yıldırım, vadinin sular altında kalmaması için ortak ve güçlü bir hukuksal ve toplumsal mücadelenin verilmesi gerektiğini kaydetti. Yıldırım ayrıca, söz konusu başvuruya ilişkin 60 gün içinde kendisine herhangi bir yanıt verilmemesi durumunda Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunacağını da belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.