Haberler

İstanbul’a gelen Melen suyunda kirlilik alarmı

Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: Özgür Yılmaz
İstanbul’un su ihtiyacının yaklaşık üçte birini sağlayan Melen suyu alarm veriyor. İstanbullunun sağlığı tehdit eder boyuta gelen Melen suyu konusunda alınmış bir önlemse henüz yok. 

İstanbul’un su sorununa çözüm olarak sunulan Melen suyu doğduğu topraklarda yaşamı tehdit ediyor. Düzce’de Melen suyuna her türlü atık karışıyor. Atıklar nedeniyle suyun rengi de devamlı değişiyor. Melen suyunu kirleten diğer bir neden de Düzce çöplüğü ve sanayi atıkları. Düzce’de çöpler de yıllardır Melen suyunun yanı başına dökülüyor.

Çevre Mühendisi Zeyneti Bayri Ünal, Melen’de insan sağlığı açısından yaşamsal risklerin söz konusu olduğunu belirterek “Bu atıkların arıtılmadan suya karışması yaşamsal açıdan önemli. Suyun niteliğini bozuyor, suyun kalite sınıfını bozuyor, içme suyu olma özelliğiyle ilgili de ciddi bir tehlike oluşturuyor. Yani su sınıf değiştiriyor kalite bakımından. 2007 tarihinden bu yana bu havzayı koruma adına atılmış somut bir adım yok” dedi.

İstanbul’un su ihtiyacının yüzde 40’ı son 5 aydır Melen’den karşılanıyor.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş de hem Çevre Bakanlığı hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine uyarılarda bulunduklarını ama sonuç çıkmadığını belirtiyor: “İstanbul için Düzce’deki bir havzayı korumak ya da arıtma tesisi kurmak, İstanbul’un küçük bir mahallesinde işler yapmak kadar kolay. İSKİ Genel Müdürü’ne de söylüyorum, birkaç kez Büyükşehir Belediyesi yetkililerine söyledim, Çevre Bakanı’na da söyledim. Bizden yani buradaki yöneticilerden bazı şeylerin yapılmasını beklemek yanlış olur.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise suyun güvenle içilebileceği görüşünde. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “İstanbul’un suyu İstanbulluların rahatça kullanabileceği nitelik ve özellikte” diyor.

İstanbul’da günlük tüketilen yaklaşık 2 milyon metreküp suyun 700 bini Melen’den karşılanıyor. Uzmanlar önlem alınmazsa Melen suyunun arıtılması işinin daha da zorlaşacağı görüşünde.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.