Haberler

İstanbul içme suyunu çöpten çıkaracak

Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Bekir Yeniay
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İSTAÇ’ın, Eyüp Odayeri Katı Atık Tesisi’ne 4.3 milyon euro harcanarak yaptırdığı Türkiye’nin ilk, dünyanın da en büyük çöp suyu arıtma tesisi hizmete alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bugün İstanbul, dünyanın en temiz şehirlerinden biri haline geldi. Çevresiyle temiz, yaşanabilir bir İstanbul’u ortaya çıkardık” dedi.

Günde 9 bin ton
İstanbul’da günde 14 bin ton çöp toplandığını, bunun 9 bin tonunun bu tesislerde depolandığını anlatan Başkan Topbaş şunları söyledi: “Bu çöpün sızıntılarından oluşan su, çöpten 40 misli daha tehlikeli. Bir ölçüde zehir. Bu, su yeraltı sularına karışarak kirlenmesine sebep oluyor. İSTAÇ toplanan bu suyu, İSKİ’nin Baltalimanı’ndaki arıtma tesislerine taşıyordu. Burada ön arıtmadan geçen su, derin deşarj ile denize veriliyordu. Ancak biyolojik arıtma olmadığı için bu sular derelerin ve denizlerin de kirlenmesine sebep oluyordu. Çöpten sızan suyu arıtmak için bu tesisi kurduk. Altında 30 milyon ton çöp suyu gölü olan bu tesiste günde 2 bin ton sızıntı su arıtılacak.” diye konuştu. İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül de; çöp gazından enerji üretim santrallerini 2 ay içinde kuracaklarını anlattı. Tesisi yapan konsorsiyumun ortaklarından Hamle İnşaat Taahhüt Mühendislik Müşavirlik A.Ş’nin Genel Müdürü Osman Başlılar da suyun içme suyu kalitesinde olduğunu göstermek için arıtılmış suyu içti. 

Yıllık 3 milyon YTL tasarruf sağlanacak 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül, diğer katılımcılarla birlikte çöp arıtma tesisinin açılışını yaptı. Tesisle yıllık 3 milyon YTL daha az harcama yapılacağı bildirildi. Törende konsorsiyum ortağı Osman Başlılar, arıtılmış suyu içti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.