Haberler

Müteahhitlere fiyat farkı 1.5 milyar YTL yük getirir

Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet

İnşaat girdilerindeki yüksek artış nedeniyle müteahhitlere yapılacak fiyat farkı ödemesi için yasal düzenlemeye gidiliyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 1-2 hafta içinde çıkacak fiyat farkı düzenlemesi kapsamında, önümüzdeki 18 aylık dönemde müteahhitlere 1.5 milyar YTL dolayında ek ödeme yapacaklarını bildirdi.

Bayraktar, müteahhitlere fiyat farkı ödemesi için kanun değişikliğine ihtiyaç bulunduğunu kaydetti. Fiyat farkı düzenlemesinin, demir ve akaryakıt fiyatları üzerine oturduğunu kaydeden Bayraktar, bu 2 kalemde yer alan ürünlerin fiyatlarında enflasyonun çok üzerinde artış olduğunu, bunun da müteahhitleri zor durumda bıraktığını söyledi.

Hükümet çalışma yaptı
Hükümetin de, müteahhitlere fiyat farkı verilmesi için karar aldığına işaret eden TOKİ Başkanı, şöyle devam etti: "Başbakanımız bu konuda talimat vermiş durumda. Biz de teknisyen olarak altyapısını yaptık, bitirdik. Bu işin sekreteryasını Kamu İhale Kurumu yapıyor. Bu işin görevlisi Başbakan Yardımcımız Nazım Ekren''dir. Diğer bir yetkili de Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım. Bunlar yoğun şekilde çalışıyorlar. Konu, bakanlar kurulunda da görüşüldü. Buna ilişkin düzenleme, muhtemelen Meclis''te bekleyen kanunlardan birisine monte edilecek veya milletvekilleri tarafından teklif şeklinde verilecek. Bir başka yol olarak da, Hükümet tarafından Meclis''e getirilmek suretiyle çok süratle çıkarılacak."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.