Haberler

İSTOÇ sakinleri yeni plazalara terfi ediyor

Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
İstanbul’un önemli ticaret merkezlerinin toplandığı Havalimanı-Atışalanı-İkitelli üçgeninde her yıl milyarlarca dolarlık iş hacmine ulaşılıyor. İSTOÇ''da başlı başına milyar doları geçen ticaret hacmine sahip. İSTOÇ yöneticileri, doluluk oranının yüzde 97 civarı olduğunu belirtiyor.

İSTOÇ’ta dışardan gelen yeni üye taleplerine cevap verilemiyor, devir yoluyla el değiştirmeler oluyor. İSTOÇ Oto ve Ticaret Merkezi’ndeki altyapı çalışmaları da tamamlandı, orada doluluk oranı yüzde 50’yi geçti. İSTOÇ Oto ve Ticaret Merkezi’nin çıkışında askeriyeye bakan 12 bin 500 metrekarelik alan üzerinde 2 plaza ve bir akaryakıt istasyonu yapılacak. İSTOÇ girişinde inşaatı tüm hızıyla süren İSTOÇ Saray’da ise 38 katlı 5 yıldızlı bir otel ve markaların bir araya geleceği alışveriş merkezi olacak. İSTOÇ Saray inşaatında, metro inşaatına bağlı hareket ediliyor. Metro çalışması yıl sonunda tamamlanırsa, İSTOÇ Saray’ın da 2009’da tamamlanması hedefleniyor.

İSTOÇ, 1 milyon metrekareyi aşkın alana yayılıyor, 40’ı aşkın sektörde 6200 civarı dükkan yer alıyor. İSTOÇ yönetimi, "Birkaç yıl sonra 100 milyar doları aşan cirosuyla bir cazibe merkezi haline geleceğiz" diye iddialı konuşuyor. Ticaret merkezinin girişine yapılan İSTOÇ Saray ve İSTOÇ merkezi ile İSTOÇ Oto ve Ticaret Merkezi arasına yapılan yeni plazalarda da satış sorunu bulunmuyor; bu plazaların müşterisinin hazır olduğu belirtiliyor.

Hareketlenme arttı
İSTOÇ’un geldiği parlak nokta, hemen yakınındaki "hayalet merkezler"in potansiyelini gösteriyor.

Tekstilkent, Giyimkent, Aymakoop, Kuyumcukent gibi; esnaf ve imalathaneleri bir araya toplayan ticaret merkezlerinde hareket hızlandı. TURYAP Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner de bir süre önce "Bu bölgedeki tüm yol ve kavşaklar ile metro inşaatı bir işaret. 2008 sonunda burada nüfusun bir hayli artacağını öngörüyoruz" diye konuşmuştu. Tekstilkent Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu da, bölgelerinin değerinin 7 yılda 10 kattan fazla arttığını açıklamıştı. Tekstil Vadisi’ne göre daha şanslı olan İSTOÇ’ta, kiralık dükkan fiyatları sürekli artıyor. Çarşıda, 72 metrekareden başlayan dükkanlar var ve bu dükkanların metrekaresi 1000-3000 bin dolar aralığında satılıyor.

Yeni plazalarda ofislerin müşterisi de hazır
RE/MAX Nur Gayrimenkul Brokeri Kutsal Karan, İSTOÇ’un özellikle son 10 yılda geldiği noktayı değerlendirirken, "İSTOÇ da Tekstil Vadisi’ndeki Tekstilkent, Giyimkent ve Koza Plazaları’nın akıbetini yaşamıştı. 10-15 sene önce, bugün çok komik kalan rakamlara dükkanlar satılıp kiraya veriliyordu. Şimdi de modern ofislerin olduğu plazalar yapılıyor ve müşterileri hazır" dedi.

İSTOÇ’ta yönetim için yapılan plazaların dışında birçok yeni plazanın yükselmeye başladığına dikkati çeken Kutsal Karan, "Oraların alıcısı da, kiracısı da hazır. İSTOÇ’ta temizlik malzemesinden PVC üreticilerine, terlikçiden emlakçıya kadar birçok sektör var" ifadelerini kullanıyor.

Otel zincirleri yer arıyor
Havalimanı-İkitelli-Atışalanı üçgeninde gelişimin hızlı olduğunu söyleyen RE/MAX Nur Gayrimenkul Brokeri Kutsal Karan, "Metro, bölgeye patlama yaptıracak. İSTOÇ’un karşısındaki merkezi iş alanında (MİA) da otel projeleri var. Holiday Inn zaten geldi. Edip İplik arazisindeki projede otel var. Grupların arayışı var. İSTOÇ’a da otel geliyor. Eski Sabah-ATV binasının arkasında otel yapılıyor" dedi.

İşini ilerleten şirketler prestij için ofise çıkıyor
İSTOÇ’taki firmalar önemli büyüklüklere ulaşırken, RE/MAX Nur Gayrimenkul Brokeri Kutsal Karan, "Bu işletmeler artık kabına sığmıyor. Daha da yukarılara, plazalara çıkmak istiyorlar. Prestij anlamında bunu istiyorlar. Yabancı firmalarla çalışanlar, iş bağlantısı kuranlar; misafirlerini düzgün yerlerde ağırlamak istiyor" diye, değişimi özetliyor.

Teşhir amaçlı kullanılan dükkanların içinde bir köşede yer alan ofisler de artık plazalara taşınacak. Dükkanlarda ürünler sergilenecek, özellikle yurt dışından ve içinden gelen müşteriler plazalardaki modern ofislerde ağırlanıp iş bağlantısı yapılacak.

Para kazanan esnafın işini ilerletip sıçrama yapmak istediğini ifade eden Kutsal Karan, "İSTOÇ’ta olup genel müdürlük, bayi ağı yönetecek birim kurmak isteyeler de plazalardan yer alıyor. Plazalar çok kısa sürede dolacak. İSTOÇ’ta ciddi projeler var. Otel ve alışveriş merkezi bölgenin önemini daha da artıracak. Orası hayata geçince başlıbaşına büyüme olacak" diyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.