Haberler

İş Bankası''nın çevre fonu 6 şirkete yatırım yaptı

Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Referans Yazan: Alp Süer
İş Bankası''nın kurduğu Türkiye''nin ilk çevre fonu, çevreye duyarlı faaliyetlerde bulunan TSKB, Zorlu Enerji, Tofaş Oto Fabrika, Aygaz, Eczacı İlaç ve Arçelik''e yatırım yaptı. Fonun yatırım yaptığı şirket sayısı önümüzdeki dönemde artacak.

İş Bankası''nın piyasaya sürdüğü Türkiye''nin ilk çevre fonu, altı şirkete yatırım yaptı. "İş Bankası B Tipi Değişken TEMA Çevre Fonu"nun başlangıç fon portföyünde, seçilen kriterlere en çok uyduğu düşünülen Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Zorlu Enerji, Tofaş Oto Fabrika, Aygaz, Eczacı İlaç ve Arçelik yer aldı. Çevre fonuyla, çevreye duyarlı faaliyetlerde bulunan şirketler özendirilmeye çalışılırken, portföydeki şirket sayısı önümüzdeki günlerde artış gösterecek. Son zamanlarda yaşanan çevresel sorunlar, küresel ısınma ve son yıllarda yaşanan kuraklığın çevre ile ilgili tehditlerin ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğini ve çevre bilincinin önemi daha net ortaya çıktığını belirten İş Bankası Menkul Kıymetler Müdürü Meltem Kökden, bu durumun İş Bankası''nı TEMA Vakfı ile birlikte ortaklaşa gelecek için bir şeyler yapmaya teşvik ettiğini söyledi.

Çevre cezası alınmamış
Fonun yatırım stratejisi hakkında da bilgi veren Kökden, yatırım stratejisini oluştururken öncelikle aralarında yakın zamanda çevre cezası almamış olan, silah ve tütün mamulleri üretmeyen, altın arama faaliyeti içerisinde bulunmayan şirketlerin dikkate alındığını, daha sonra finansal göstergelerine göre belirlenen yatırım yapılabilir şirketler havuzunda yer alan şirketleri, çevresel konulardaki performanslarına göre değerlendirerek portföye dahil ettiklerini kaydetti. Kökden, şirketlerin ISO14001 ve muadili çevre yönetim sistemi sertifikasına sahip olması ve çevresel sorumluluğu üretimlerine entegre etmiş olmasını da gözettiklerine dikkat çekti.

Gelirin yarısı çevreye
İş Bankası''nın çevre fonunun, yatırımcıların çevreyi koruma alanındaki sosyal girişimlerini de destekleyeceğini belirten Kökden, "Fonun, yatırım ömrü boyunca sürecek bu işleyişle çevre projelerine uzun vadeli, sürdürülebilir bir kaynak yaratılacak. Bu da çevre projelerine aktarılacak kaynak tutarını fonun portföy büyüklüğü ile doğru orantılı olarak artıracak" dedi.

İş Bankası tarafından kurulan ve Türkiye''nin ilk çevreye yatırım fonu olan İş Bankası B Tipi Değişken TEMA Çevre Fonu''ndan elde edilecek gelirin yarısını İş Bankası, İş Bankası ve Tema Vakfı tarafından belirlenecek çevre projelerinde kullanılmak üzere Tema Vakfı''na aktaracak.

Fon, yatırımcılar için de oldukça cazip. Yatırımcılar, asgari 10 YTL gibi düşük bir tutar ile yatırım fona yatırım yapabiliyor. Böylece küçük tasarruf sahipleri fona katılarak, düzenli yatırımlar ile çevreye katkıda bulunuyor.

ABD ve AB''de yaygın
Çevreye yatırım fonu gibi sosyal sorumluluk fonları ABD ve Avrupa Birliği''nde (AB) de çok yaygın. ABD''de ilk sosyal açıdan sorumlu yatırım fonu 1971 yılında, Avrupa''da ise 1965 yılında İsveç''te kurulmuş. Sadece yatırım fonu statüsünde kurulmuş olan sosyal sorumluluk fonlarının büyüklüğü Amerika''da 201.8 milyar dolar, Avrupa''da ise 75,4 milyar dolar''a ulaşmış durumuda. Amerika''da "Calvert" ve "Green Century Funds" en büyük iki fon ailesine örnek teşkil ediyor. Bunun yanı sıra İngiltere''deki Virgin Money gibi portföy yöneticisinin çevresel kriterlere dayalı gözetim (green screening) ile oluşturduğu kurumsal portföy yönetimi hizmeti alan hesaplar da bulunuyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.