Haberler

Başkent''e 500 Yeni Otobüs Daha Geliyor...

Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kent içi ulaşımında kullanılan otobüsleri yenilemeye devam ettiklerini belirterek, iki yıl önce ulaşıma sokulan 490 otobüsün ardından ihalesi yapılan 500 otobüsün daha hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.

Başkan Gökçek, Başkentlilerin kent içi ulaşımda rahat ve konforlu yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla çevre dostu doğalgazlı otobüsleri devreye soktuklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“EGO Genel Müdürlüğümüz, 20 Mart 2008 tarihinde 500 adet solo tipi doğalgaz motorlu klimalı otobüs alımı ihalesine çıktı. 4 firmanın katıldığı ihaleyi MAN Türkiye aldı. 6 Haziran 2008 tarihinde imzalanan anlaşmaya göre, firma bize Kasım 2008 ile Eylül 2009 tarihleri arasında 500 adet doğalgazlı ve klimalı MAN marka otobüsü teslim edecek.”

2 yıl önce EGO’nun 490 adet CNG''li (sıkıştırılmış doğalgaz) otobüsü yine aynı firmadan satın aldığını kaydeden Başkan Gökçek, yeni alınan otobüslerin daha önce alınan otobüslerden farklı olarak tümünün klimalı olacağını bu nedenle bu otobüslerde seyahatin daha konforlu bir şekilde yapılacağını kaydetti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, alınacak yeni araçların daha önce hizmete giren otobüsler gibi çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen araçlar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Yeni otobüsler halen kullanılmakta olan otobüsler gibi Avrupa Birliği’nin kabul ettiği ve 2020 yılına kadar geçerli olacak olan çevre dostu EEV motor standartlarında üretilmektedir. Çevreye duyarlı, çevre kirliliği etkisi son derece düşük olan bu araçlar, dizel yakıt kullanılan eski model otobüslerimizle kıyaslandığında ise çok büyük ekonomik avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca bu otobüsler Türkiye''de üretildiğinden üretim maliyeti düşerken, ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır.”

50 tanesi özürlü asansörlü
Başkan Gökçek, yeni alınacak 500 otobüsün 50 tanesinde özürlü asansörü bulunacağını kaydederek, “Bu araçlar sayesinde özürlü vatandaşlarımız daha rahat inip binecekler ve Ankara’nın birçok yerine rahatça seyahat edebilecek” diye konuştu.

EGO’nun halen şehir içi toplu taşımacılıkta 1729 otobüsle hizmet verdiğini ifade eden Başkan Gökçek, “Yeni alınan otobüslerin taşıma filosuna katılmasının ardından 1991 model dizel yakıtlı 240 adet İkarus marka otobüsler peyderpey kullanım dışı bırakılacak. 500 yeni aracın daha araç filosuna katılmasının ardından halen 10,5 olan otobüs yaş ortalaması da 7,2’ye düşecek” dedi.

Başkan Gökçek, Türkiye de ilk kez Başkent’te kullanılacak olan bu otobüslerle Ankaralıların konforu yüksek araçlarla seyahat etme imkanına kavuşurken, egzoz gazından dolayı meydana gelen çevre kirliliğinin de önüne geçileceğini vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü şehir içi toplu taşımacılıkta kullandığı otobüsleri doğalgazlı otobüslerle yenilemesiyle birlikte 2007 yılından bu yana toplam 22 milyon 297 bin 436 YTL tasarruf ettiğine dikkat çeken Başkan Gökçek, “500 adet yeni doğalgazlı otobüsün daha ulaşımda hizmet vermesiyle doğalgazlı otobüs sayımız 990 adet olacak. Bu da yakıt tasarrufumuzun 65 milyon YTL olması anlamına geliyor” dedi.

Başkan Gökçek, “Bir yıl içinde hizmete girecek bu otobüsler sayesinde ulaşımda yeni ve çevreye zarar vermeyen aynı zamanda yüzde 65 oranında daha az yakıt harcayan tasarruflu araçlarla hizmet vereceğiz” diye konuştu.

EGO’nun filosundaki araçların yenilenmesine karşın halen 10,5 yaş ortalamasına sahip olması nedeniyle işletme maliyetlerini çok yükseldiğini ve sürekli zararla çalıştığını vurgulayan Başkan Gökçek, “Yeni alınacak araçlarla birlikte 2 bin 229 aracımız olacak. Ama bu otobüslerden yaş ortalaması 17 olan 240 aracı ulaşımdan çekeceğiz. Böylece yeni otobüsler aldıkça eski otobüsleri hizmetten alarak, Ankara’da eski ve randımansız otobüs bırakmayacağız” diye konuştu.

Otobüslerin özellikleri
Başkent ulaşımına yeni katılacak otobüslerde teknolojinin en son teknikleri kullanılıyor. Bu otobüsler 22 kat daha az karbon monoksit (CO), 16 kat daha az NMH, 16 kat daha az metan, 32 kat daha az partikül ve 2,5 kat daha az NOX açığa çıkarıyor. Solo tip doğalgaz motorlu klimalı otobüslerin 50 adedi özürlü asansörlü olacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.