Haberler

İstanbul’dan bunalanlar Akdeniz ve Ege’de ''Yeni Yaşam'' arıyor

Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehtap Özcan
Yaşadığı şehirde umduğunu bulamayıp, kurduğu düzeni bozarak, terkedenlerin sayısında gözlenen hızlı artış, gayrimenkul kuruluşlarını harekete geçirdi.

Yeni konut projelerini Türkiye’nin Akdeniz ve Ege sahillerine kaydıran bu kuruluşlar, projelerini alternatif yaşam arayışında olanların tüm talep ve beklentilerine yanıt verecek aktivitelerle donatılıyor. Sezonunun başlamasıyla birlikte Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Antalya gibi sahil bölgelerinde uygulamaya konulan bu projelerde, müşterilere sakin bir yaşam ortamı sağlamanın yanı sıra, golf gibi sporlarla stresten uzaklaşmaları, rezidans hizmetleriyle tatillerini yılın 12 ayına yaymaları gibi imkanlar oluşturuluyor.

Başta İstanbul olmak üzere, yaşadığı şehirde umduğunu bulamayıp, kurduğu düzeni bozarak, terkedenlerin sayısında gözlenen hızlı artış, gayrimenkul kuruluşlarının yeni konut projelerini Türkiye’nin Akdeniz ve Ege sahillerine kaydırmasına yol açıyor. Bunda, büyük kentlerden kaçanların yanı sıra, yabancı yatırımcıların da oluşturduğu talep önemli rol oynuyor. İnşaat firmalarının, yaz sezonunun başlamasıyla birlikte Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Antalya gibi sahil bölgelerinde alternatif yaşam arayışında olanlar için geliştirdikleri projeleri, peş peşe uygulamaya koymaya başladı. Bu da, bir anda gayrimenkul sektöründe gözlerin, sahil bölgelerine çevrilmesini sağladı.

Ege ve Akdeniz sahil bölgelerinde yeni lansmanı gerçekleştirilen projeler arasında Kayı Gayrimenkul’ün Belek’te gerçekleştirdiği KA Golf, Doğa Gayrimenkul’ün Bodrum Hebil Koy’daki Doğa Hanımeli, Çakırlar Grubu’nun Bodrum Kadıkalesi’ndeki Gardens of Babylon, Barglylia projesini tamamlayan Regnum, yine Bodrum’da Escada projesi için start verdi. Ağaoğlu, Bodrum’da 5 otel, 2 golf sahası, bir alışveriş merkezi, sosyal ve spor alanlarının da bulunduğu dev bir konut projesini devreye sokmaya hazırlanıyor. Soyak da, İzmir, Urla’da 200 bahçeli villadan oluşan yeni bir konut projesini hayata geçirmeyi planlıyor.

Propa İnşaat, Bodrum’da gerçekleştirdiği Royal Resort ve Gümüşlük Gizli Vadi Evleri projesinde anahtar teslimlerine başlıyor. Besken İnşaat’ın Bodrum’da yapımını tamamladığı Terassu Hotel&Residance projesinde de yaşam bu yaz başlıyor. Projelerini tatil sezonuna yetiştiren firmalar arasında Semerkand Yapı da yer alıyor. Firma, geçen yıl Bodrum’da inşaatına başladığı iki projeyi de tamamlayarak, sahiplerine teslim etti. Bodrum’da gerçekleştirdiği yeni projesiyle inşaat sektörüne geri dönen Profilo Holding de, özellikle İngiliz yatırımcıları hedef aldığı Yalıkavak’taki Turkuaz Koy Evleri projesindeki konutların teslimine başladı. Ant Yapı’nın Alaçatı’daki Port Alaçatı projesinde yer alan 75 dairede yaşam başladı. Çarmıklı-Kalyoncu ve Tamtex İnşaat’ın birlikte gerçekleştirdiği 7800 Çeşme projesideki konutlar da önümüzdeki temmuz ayından itibaren teslim edilmeye başlayacak.

İstanbul''dan 100 bin göç
Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul kuruluşlarının yeni konut projelerini sahil bölgelerine kaydırmasında, sadece İstanbul’dan göç edenlerin sayısının her yıl 100 bini bulması önemli rol oynuyor. Karmaşadan bunalan, aradığını bulamayıp, çağdaş bir yaşam arayışında olanların kurdukları düzeni bozarak, büyük kentleri terk etmesi, sahil bölgelerinde uygulamaya konulan projelerde de hedef kitleyi oluşturuyor. Projeler, bu hedef kitlenin tüm talep ve beklentilerine yanıt verecek aktivitelerle donatılıyor.

Oda fiyatına daire satıyoruz
Bodrum’da yerli ve yabancılar için konut üretimi gerçekleştiren Propa İnşaat, iki yeni projeyi daha hayata geçirdi. Bodrum Hisar mevkiinde yer alan Royal Resort projesi, 38 adet dubleks villadan oluşuyor. Gümüşlük’te tam panoramik deniz ve adalar manzaralı Gizli Vadi Evleri ise 18 adedi çatı teras kullanımlı penthouse, 18 adedi ise özel bahçe kullanımlı 2’şer katlı toplam 36 adet villa daireden oluşuyor. Her iki projedeki konutlar için satış kampanyası düzenleyen Propa, bu kampanyada "daire fiyatına villa, oda fiyatına daire" sloganı ile satış gerçekleştiriyor. Kampanya fiyatlarına göre Gizli Vadi Evleri’nde daireler 99 bin YTL’den, Royal Resort projesinde ise 150 bin YTL’den başlıyor. Propa İnşaat İcra Kurulu Başkanı Harun Reşit Özçiçek, yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte hayata geçirilen bu kampanyanın etkisiyle Bodrum’daki projelere yoğun bir ilgi olduğunu belirtirken, "Haziran ayında uyguladığımız kampanya ile stoğumuzdaki konutların yüzde 40’ını satılmış duruma geldik. Ayrıca kapora ile opsiyonlanan 4 adet konut bulunuyor. Kampanyamızın etkisini görmeye devam ediyoruz" dedi.

Villa alana beyaz eşyaları hediye
Profilo Holding İnşaat, Bodrum Yalıkavak Marina’dan sonra Yalıkavak’ta Turkuaz Koy Evleri villa projesini hayata geçiriyor. 42 bin metrekare arsa üzerinde 12’si dubleks olmak üzere 114 konuttan oluşan projede konut büyüklükleri 119 ile 138 metrekare arasında değişiyor. Konutların içindeki beyaz eşyalar ise üretici Profilo tarafından hediye ediliyor. Özellikle İngilizlere satılması planlanan villaların rengi ise Bodrum’un alışılagelmiş beyaz ev konseptinin dışına çıkılarak kiremit tonlarında tasarlanıyor. Hem yaz hem de kışın yaşanabilmesine imkan sağlayacak şekilde projelendirilen Turkuaz Koy Evleri’nde inşaat bitme aşamasına gelmiş ve teslimatlar bölge bölge yapılıyor. Yüzde 40’ı satılmış olan konutların fiyatları ise 190 bin Euro ile 520 bin Euro arasında değişiyor.

Sezona yetiştirince satışları arttı
Besken İnşaat’ın tamamlanmış olan Bodrum-Torba evleri, Gündoğan Seaview Evleri, Yalıkavak Sea&Garden Villas projeleri dışında Terassu Hotel&Residance projesini de bu ay içerisinde teslime hazırlanıyor. Terassu 55 odalı butik otel, 7 adet 4+1 Terassu Havuz Villa, 4 adet 4 oda 1 salon bahçe villa , 8 adet 2 oda 1 salon daireden oluşuyor. Toplamda 19 üniteden oluşan Terassu Evleri’nde 11 ünitenin satışı şimdiden tamamlanmış durumda. Konutların fiyatları ise 2 oda 1 salon dairelerde 275 bin Euro, 4 oda 1 salon villalarda ise 550 bin ile 600 bin Euro arasında değişiyor. Projenin haziran ayında teslime hazır olmasıda satışlarının yüzde 10 oranında artışını sağladı.

Rezidans hizmetiyle 12 ay tatil yaptıracak
Doğa Gayrimenkul’ün Bodrum Hebil koyunda devam eden Doğa Hanımeli projesi, 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon tiplerinde toplam 59 adet daireden oluşuyor. Denize sıfır olarak konumladırımış projede açık yüzme havuzu ve sosyal tesisin yanısıra rezidans hizmetleri sunuluyor. 2009 temmuz ayında teslim edilmesi planlanan Hanımeli Evlerin’nin satışları geçen yaz başladı. Fiyatları, 370 bin Euro ile 520 bin Euro arasında değişiyor.

Yatakta yıldızları seyrettirecek 
Semerkand Yapı, geçen yıl Bodrum’da inşaatına başlanan Villa Select ve Egeria Suites projelerini tamamlayarak, tatil sezonuyla birlikte sahiplerine teslim etmeye başladı. İki projede konutların yüzde 25’i satıldı. Yüzde 50’lik kısmının satışı için ise İngiltere’deki gayrimenkul grupları ile görüşülüyor. Bodrum Yalıkavak’ta yer alan "Villa Select" tamamı denize sıfır ve deniz manzaralı, 13 bin metrekare alan üzerine kurulu, 16 ikiz ve 16 daire tipi villadan oluşuyor. 85 metrekare ile 270 metrekare arasında değişen büyüklüklerideki konutlarda metrekare fiyatları 2 bin ile 3 bin Euro arasında değişiyor. Projenin en dikkat çeken özelliği ise yatak odasında bulunan panaromik açılır tavan sistemi. Bodrum İçmeler’deki proje "Egeria Suites" ise 2 bin 500 metre alan üzerine kurulu, deniz manzaralı, 75 metrekare büyüklüğünde 2 oda 1 salon daire seçeneklerinden oluşuyor. Bu projedeki daire fiyatları ise 200 bin ile 700 bin Euro arasında değişiyor.

Tatil keyfini Babil’in Bahçeleri’nde yaşatacak
Çakırlar Şirketler Grubu tarafından Bodrum Kadıkalesi’nde gerçekleştirilen Gardens Of Babylon projesi butik otel-rezidans-villa üçlemesini birarada bulunduruyor. Bodrum mimarisiyle uyumlu olarak tasarlanan Garden Of Babylon’da yer alan rezidans, metropollerdeki gibi çok katlı yüksek yapılardan oluşmuyor. 102 rezidansın 74’ü deniz manzaralı, 28’i ise göl villası yer alıyor. 85 ile 180 metrekare arasında değişen büyüklüklerdeki rezidans daireler 239 bin ile 564 bin Euro fiyat aralığında satılıyor. Dünyanın 7 harikasından biri olan Babil’in Asma Bahçeleri’nden esinlenerek hayata geçirilen projede butik otel konseptleri, Roma, Osmanlı, Mısır, Uzakdoğu, İngiliz, Babil ve Hint tarzlarıyla oluşturuluyor. Projede yer alan butik otel ile, bir yandan rezidans sahiplerinin ihtiyaçlarına cevap veriliyor, bir yandan da bu yaşam tarzını tatmak isteyenler için de tatil imkanı sunuyor. Projede, rezidanslarda da aynı butik otelde olduğu gibi 24 saat oda servisi, teknik servis, güvenlik gibi hizmetlerin verilmesi planlanıyor. Wireless sistemi, deniz manzaralı jakuzi, plazma televizyonun yanısıra Gardens of Babylon’unda 3 bin metrekarelik SPA Merkezi, 2 bin metrekarelik estetik, botox ve detox merkezi, kilo ve selülit problemleri olanlar için özel doktorlar, diş sağlığı ve saç ekimi için de ayrıca hizmet verecek üniteler bulunuyor. 2009 baharında tamamlanacak olan projedeki 74 rezidansın yüzde 55’i satılmış durumda.

Ayrıca, projeden konut satın alanlar isterlerse, konutlarını işleterek getiri elde edebiliyor. Çakırlar Şirketi tarafından otel mantığıyla işletilen dairelerle rezidansa yatırılan para minimum 7 yıl gibi bir sürede döneceğini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, 12 ayın sadece 1 ayı tatil yapan bir ev sahibi için diğer 11 ayı daireyi işleterek gelirin yüzde 75’ini daire sahibine yatıracaklarını belirterek, kiralamayla İstanbul’da bir mülk kendini ancak 15 -20 yılda amorti edebiliyorken, bu projede bu sürenin minimum 7 yıla indiğini söyledi.

İkinci projeye start verdi
Regnum, Bargylia projesinin tamamlanmasıyla Bodrum’daki ikinci projesine başladı. 2010’da teslim edilecek olan Regnum Escana projesi, büyüklükleri 360 ile 420 metrekare arasında değişen 125 konuttan oluşuyor. Tamamlanan ve satışları devam eden Bargylia projesinde ise konut fiyatları 163 bin ile 241 bin 500 YTL arasında değişiyor.

Golfle stres attıracak
Kayı Gayrimenkul’ün golf sporu ile ilgilenenler için önemli bir bölge haline gelen Belek’te hayata geçirdiği Ka Golf Belek projesi, toplam 122 apart ve 20 villadan oluşuyor. Ka Golf Belek’te, site sakinlerinin faydalanabilmesi için 500’er metrekareden oluşan toplam 100 metrekare putting green ve chipping green golf pratik alanları yapımı gerçekleşiyor. Site sakinleri 1000 metrekarelik golf sahasından ücretsiz olaraka faydalanabiliyor. Kayı Gayrimenkul, Ka Golf Belek’ten villa veya apart alanlara beyaz eşya ve klima hediye ediyor. Ayrıca projeden yatırım amaçlı daire almak isteyenler için teslimat sonrası kiralama hizmeti de sunuluyor. 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon seçenekleri bulunan apart dairelerin fiyat aralığı 83 bin Euro ile 168 bin Euro arasında değişiyor. Villaların fiyat aralığı ise 227 bin Euro ile 235 bin Euro arasında değişiyor. Projede ilk faz teslimlerinin Aralık ayında yapılması planlanıyor. Kayı Gayrimenkul Genel Müdürü Mehmet Hürbaş,"Denizden ve güneşten faydalanmanın yanı sıra golf turizmiyle bir artıya sahip olan Belek, bizim için çok özel bir bölge, son yıllarda golf turizminin merkezi haline gelen ve 16 golf sahasının yanı başında hayata geçirilen Ka Golf Belek’e golf sporu ile yakından ilgilenen yerli ve yabancı yatırımcılar oldukça yoğun ilgi gösteriyor." dedi..
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.