Haberler

Kamu arazileri yağmalanır

Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Emine Kaplan, Emre Döker
AKP’nin yerel seçim öncesinde kamu arazilerinin işgal edilmesini serbest hale getiren yasa önerisi tartışmalara neden oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Sözüer, yasa önerisinin sadece turizmcileri kapsamadığını, Türkiye genelinde tüm kamu arazilerinin işgal edilmesini suç olmaktan çıkardığını belirterek “Düzenleme yasalaşırsa, isteyen herhangi bir sahile gidip kendine özel iskele yapabilir. Maçka Parkı’nın bir bölümünü çevirip, sandalye atıp çay ocağı açabilir” dedi. Doç. Dr. Yücel Çağlar da yasa önerisiyle orman arazilerinin korunamayacağını belirtti. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Sekreteri Burçak Karaman Uysal ise AKP’nin hızlı nüfus artışı ve çarpık büyüme baskısı altındaki kentlerde, yağma sürecini hızlandıran politikalara çanak tuttuğunu ve bu karmaşadan yasa yoluyla yararlanma peşinde olduğunu söyledi.

Öneri yasalaşırsa 10 yıllık zamanaşımı süresinin aşıldığı durumlarda kamu kurumlarının açtığı tüm tapu iptal davaları ortadan kalkacak.

Hapis cezası kalkıyor
Öneri, kamu arazilerini işgal edenlere 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi uygulamasının kaldırılması ile Kadastro Yasası’nda değişiklik yapılarak tapuya kayıtlı bulunan ancak devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğu iddiasıyla tapu kaydının iptaline yönelik açılan davalara “10 yıllık zamanaşımı” süresi getiriyor. 10 yılı aşan sürelerde vatandaş aleyhine açılan tapu iptal davaları düşecek. Kamu arazilerini işgal edenlere uygulanan hapis cezasının kaldırılmasına ilişkin öneride imzası bulunan CHP’li milletvekilleri, “Amacımız sadece turizm sektörünün sorununu çözmek. Yeni TCY’den önce oteller, özel plajlar için devlete ecrimisil ödüyorlardı. Şimdi de ödüyorlar, ancak yeni TCY ile ceza davalarıyla karşı karşıya kaldılar. Tek amacımız, bu sorunu çözmek, yoksa kamu arazilerinin işgal edilmesine yönelik hiçbir girişimimiz olamaz” görüşünü dile getirdiler.

Yeni TCY’nin görüşmeleri sırasında uzman akademisyen olarak görev yapan İÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Sözüer, şunları söyledi: “Kamu arazileri yağmaya açılıyor. Gittiniz kıyıyı dikenli tellerle çevirdiniz, kimseyi sokmuyorsunuz. Yatınızın kıyıya yanaşabilmesi için de güzelce bir iskele yaptınız. Şezlongları serdiniz, çay-kahve için ocak kurdunuz. Orada güneşleniyorsunuz. İşte bu işgaldir, sadece plaja şezlong koyup koymama meselesi değildir. Bir yer için işgaliye parası veriyorsanız, bu orayı sahipleneceğiniz anlamına gelmez. Aynı durum yeşil alan ve orman alanları için de söz konusudur. Maçka Parkı’na gidin, bir bölümü çevirin, sandalyeler koyun, çay ocağı kurun. Yasa önerisiyle bu tip işgaller suç olmaktan çıkarılıyor.”

‘Ormanlar korunamaz’
Doç. Dr. Yücel Çağlar, Orman Genel Müdürlüğ’nün verilerine göre Türkiye’de her yıl ortalama 3 bin dolayında tarla açma ve 2 bin 500 dolayında orman içine yerleşme suçu işlendiğine dikkat çekti. İşgal suçunun şikâyete bağlı hale getirildiğine dikkat çeken Çağlar, düzenlemenin anayasanın “Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek, devletin ve vatandaşların ödevidir” başlıklı 56. maddesine aykırı olduğunu dile getirdi.

TMMOB İnşaat Mühen-disleri Odası’nca yapılan açıklamada ise “Yerel seçim öncesi oy kaygısına düşen AKP, kıyılarımızı turizm işletmecilerine turizmi geliştirme bahanesiyle peşkeş çekmekte bir sakınca görmemektedir” denildi.

ÇMO Genel Sekreteri Burçak Karaman Uysal da “Hafifletilen cezalar yurttaşa değil sermayeye, gecekondu afları ise villalara, yani müteahhitlere hizmet etmektedir. İşgal edilen kıyılar, talan edilen orman alanları ise hiç hesaba katılmamaktadır. Doğal, tarihi ve kültürel değerlerimiz turizmin baskısı altındadır” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.