Haberler

Konut kredisinde sınır tanınmıyor şube müşterinin ayağına taşınıyor

Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Esra Sahici

Konut kredilerinde rekabeti hizmet kalitesine kaydıran bankalar, şimdi de kredi başvurusu için zaman ayıramayan müşterileri için randevu sistemini devreye soktu.

Mortgage bilirkişileri aracılığıyla banka krediyi, ev sahibi olmak isteyen müşterilerinin ayağına taşımaya başladı. Muhallebiciden ofise, pastaneden parka kadar farklı mekanlarda verilen randevu taleplerini kabul eden mortgage bilirkişileri, müşterilerin kredi kullanımı, tapu işlemleri, vergi gibi hukuki sürece yönelik şubede yapması gereken tüm işlemlerini gerçekleştiriyor.

Giderek yoğunlaşan iş temposunun yarattığı zaman sıkıntısı, müşteri sayısını artırmak isteyen bankacılık sektörünü peş peşe yeni projeler geliştirmeye odakladı. Konut satın almak isteyen ve kredi başvurusu için mesai saatlerinde zaman yaratamayan tüketiciler için bankalar şimdi randevu sistemini devreye sokarak ’mortgage bilirkişi’lerini müşterinin ayağına göndermeye başladı. ’Mortgage Bilirkişi’ kampaynası ile yola çıkan Yapı ve Kredi Bankası, muhallebiciden ofise, pastaneden parka kadar birçok mekanda randevu taleplerini kabul ediyor. Mortgage bilirkişileri, müşteriyi kredi kullanımından tapuya, konut vergilerinden hukuki sürece kadar her konuda bilgilendiriyor.

2500 kişiyle görüşme
Yapı ve Kredi Bankası Konut Finansmanı Bölüm Başkanı İsmet Erdem, 1 ay önce başladıkları bu uygulama çerçevesinde 2 bin 500 kişi ile görüşme yaptıklarını belirterek, konut kredi kullanımının yavaşladığı bu dönemde kampanyanın bankadan konut kredisi kullanan sayısını artırdığını dile getirdi. Türkiye genelinde 504 şubede bilirkişi bulunduğunu anlatan Erdem, konuyla ilgili olarak 600 kişinin eğitimden geçtiğini söyledi. hergün 250-300 kişinin arama yaptığını belirten Erdem, "Bunun yüzde 70’ı randevu talebinde bulunuyor" dedi. Erdem, bugün konuta yönelik olarak kullandırdıkları kredilerin yüzde 10-15’ine yakının bu görüşmeler çerçevesinde gerçekleştiğini ifade etti.

Kişiye özel dosyalar
Erdem, ’Mortgage Bilirkişi’ kampanyasına yönelik olarak şu bilgileri verdi: "Konut kredilerinde randevu sistemini başlattık. Mortgage konusunda özel eğitim almış uzmanlarımıza kendievim.com.tr adlı internet sitemizden ve 444 04 46 numaralı telefondan öncelikle randevu talebinde bulunuyorlar. Bilirkişilerimiz ziyaret öncesi randevu isteyen kişilere özel bir dosya hazırlayabilmek için finansal durumu ve isteklerine yönelik bazı sorular soruyor. Ardından müşterinin seçtiği mekan saat ve tarihte bilirkişilerimiz ziyareti gerçekleştiriyor. Burada müşterilerin ödeme planlarından, satın almak istedikleri evin tapu durumuna kadar birçok bilgi veriliyor. Amacımız sadece krediyi satmak değil. Müşteriye giderken, evi satın alma aşaması ve satın aldıktan sonra karşılacakları konularda aydınlatmak."

Pazar payı hedefi
Durgunluk döneminde kampanyanın müşteri sayısını artırma konusunda etkili olduğunu savunan Erdem, konut kredileri alanında 3-4 yıl içinde pazar payını yüzde 9’a çıkarmayı öngördüklerini söyledi. Konut kredilerinde 2008 yılına yüzde 7.20 pazar payı ile başladıklarına dikkat çeken Erdem, "Bugün pazar payımız yüzde 7.70 seviyesine ulaştı. 2007 yılı Ağustos ayında pazar payımız yüzde 6.75 seviyelerindeydi. Hedefimiz 3-4 yıl içinde sektörde bu konuda lider bir banka olmak. Zaten bu parelelde bütün stratejilerimizi buna göre oluşturduk" dedi. Bankanın konut kredilerinde 2.8 milyar YTL düzeyinde bir portföy büyüklüğüne ulaştığını belirten Erdem, "Yaklaşık 50 bine yakında portföyde yaşayan aktif müşterimiz var" diye konuştu.

Toplam portföy yıl sonunda 40.5 milyar YTL’ye ulaşacak
Konut kredi portföyünün bugün 35.5 milyar YTL’ye ulaştığına değinen İsmet Erdem, konut kredileri açısından yüzde 35 daralma yaşandığını belitti. Erdem sözlerine şöyle devam etti: "Yıl başında pazarda yüzde 42 büyüme bekliyorduk. Ancak yaşanan olumsuz gelişmelerle bugün beklenti yüzde 38 ve altına geriledi. Yıl sonunda toplam portföyün 40.5 milyar YTL düzeyine ulaşacağını tahmin ediyorum. Mart ayı konut sektörü açısından en durgun dönemdir. Ancak bu yıl nisan ve mayıs ayında konut kredilerinde daha fazla bir daralma yaşandı. Portföy aylık ortalama 750 milyon YTL büyüyor. Haftalık net büyüme ise 150-200 milyon YTL civarında bir büyüme var. Bu bize 2006 yılının mart- nisan dönemlerini hatırlatıyor."

Mortgage uzmanlarını Abdullah Yavaş eğitti
Mortgage bilirkişileri için 5 günlük eğitim programı ABD’deki Pensilvanya Üniversitesi ve Bogaziçi Üniversitesi ile konusunda uzman eğitimcilerle birlikte tasarlandı. Bugün Merkez Bankası bünyesindeki Para Piyasası Kurulu (PPK) üyesi olan mortgage uzmanı Prof. Dr. Abdullah Yavaş eğitime katkıda bulananlar içinde yer aldı. 5 günlük eğitimin ardından bilirkişiler ayrıca sertifikalandırıldı.

2009’un ilk yarısında kredi kullanımı hızlanır
Konut kredilerinin büyümesindeki en önemli bileşenlerden birinin faiz oranları olduğunun altını çizen İsmet Erdem, faizlerin yıllıklarda yüzde 11-12’le gerilemesi ve kişi başına milli gelirin ise 10 bin Euro düzeyine ulaşması durumunda sektörde patlama yaşanacağını söyledi. Erdem 2009’un ilk yarısından itibaren konut kredilerinde hızlanma döneminin başlayacağını tahmin ettiklerini belirterek, konut faizlerinin bu yılı yüzde 1.60 seviyesinde tamamlayacağını dile getirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.