Haberler

Celal Ece Bahçesaray’ın borularını trene yükledi

Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Güngör Uras
Celal Ece isminde bir hayır sahibi işadamının bağışıyla, Bahçesaray’ın tarlaları sulanacak, evlerdeki, sokaklardaki musluklardan su akacak.

Bahçesaray’ın sorunuyla ilgili olarak bu köşede yayımlanan yazıyı okuyan Celal Ece (Sadece telefonla konuşuyorum. Henüz tanışamadım) 6 bin metre uzunluğunda özel boru üretti. Borular bugün Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nden trene yükleniyor.

Hikâyeyi baştan anlatayım. Geçen mayıs ayında “Milliyet’in Baba Beni Okula Gönder” projesi kapsamında Ethem ve Haydar Sancak kardeşlerin yaptırdıkları 100 yataklı öğrenci yurdunun açılışı için Bahçesaray’a gittik. “Baba Beni Okula Gönder“ projesinin kaptanı Hanzade Doğan Boyner ve Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ile birlikte kaymakamlıktayız.

Van Milletvekili, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Van Valisi Özdemir Çakacak, Bahçesaray Kaymakamı Şaban Erdoğan’ın odasında dert dinliyor. Ben de odanın köşesinde oturmuş, olan biteni izliyorum.

Bahçesaraylılar su dertlerini anlatıyor. Bakan, “Yatırım programında ödenek yoksa bir şey yapamayız” şeklinde konuşunca, Belediye Başkanı, “Hiç olmazsa 6 bin metre bir plastik boru bulun. Ben bu boruyu bizim insanlara döşettiririm” diyor.

Bahçesaray’ın derdi çok
Baktım ki, “Bahçesaray’ın su sorunu sahipsiz”. Kendime durumdan vazife çıkardım. “Ben boruları bağışlayacak bir hayırsever bir boru firması sahibi bulurum” dedim.

Sanıyorum ki, Bahçesaray’ın bu derdini köşemde yazarak duyurursam, boru üreticisi firmalar bağış için sıraya girecek. Ülkede çok sayıda büyük boru üreticisi firma var. Her gün gazetelerde, TV ekranlarında boru reklamı izliyoruz. Bahçesaray’ın sorunuyla sadece bir kişi ilgilendi. Ankara’dan Celal Ece aradı. “Biz Manisa’da kendi altyapı taahhütlerimizde kullanacağımız borular için bir tesis kurduk. Üretime yeni başlıyoruz. Henüz küçük bir üreticiyiz. Bahçesaray ilçesi için aradığınız 6 bin metre (Polietilen PE 100) içme suyu borusunu biz vermek istiyoruz” dedi.

Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğan Celal Ece, İTÜ mezunu (1961) bir inşaat mühendisi. Önce kamuda çalışmış. Sonra ECETAŞ İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasını kurarak kentsel altyapı projelerinde müteahhitliğe başlamış. Yakın zamanda da Manisa’da EBS (Ece Boru Sistemleri) adıyla, “Basınçsız Polietilen” (içme suyu, doğalgaz, kanalizasyon, yağmur suyu ve sulama sistemleri projelerinde kullanılıyor) ve “Basınçlı Cam Elyaf Polyester” (C.T.P.) (içme suyu ve kanalizasyon projelerinde kullanılıyor) borular üreten fabrikanın kurulmasını sağlamış.

‘Hayır’ zevkli ama zor iş
Celal Ece’nin esas işi “kentsel altyapı projeleri.” Kentsel altyapı projelerinde kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu, doğal gaz, sulama suyu boruları ve iletişim hatlarının geçtiği borular kullanılıyor. Celal Ece de kendi taahhütlerinde kullanacağı cam elyaf takviyeli polietilen borular ile basınçlı ve basınçsız boruları kendi tesisinde üretiyor.

Celal Ece, Bahçesaray’ın ihtiyacı olan cam elyaf takviyeli, 30 cm genişliğinde, 6 bin metre borunun üretimini 3 ay önce tamamladı. Boruların maliyeti yaklaşık 300 bin dolar. Boruları fabrika kapısında Bahçesaray Belediyesi’ne teslim edecekti. Belediye Başkanı, “Bizim paramız yok. Boruları Bahçesaray’a kadar siz gönderin” demiş.

Bugün her biri 12 m uzunluğunda olan borular 11 vagona yükleniyor. Demiryolu nakliye ücreti 18 bin YTL’yi de Celal Ece ödüyor. Borular Tatvan’a ulaştırılacak.

Ben durumdan vazife çıkararak üstüme aldığım sorumluluktan kurtulduğuma seviniyorum. Anlayabildiğim kadarıyla, bu tür hayır işlerinin faturası büyük oluyor. Faturayı ödemekle de iş bitmiyor. Her neyse... Hayır sahibi Celal Ece’ye kendi adıma teşekkür ediyorum. Ne demişler?” Hayır yap. Denize at. Bâlik bilmez ise, hâlik (yaratan) bilir.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.