Haberler

''Turizmci kaçar’ denildi kıyı işgaline onay verildi

Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Vatan
Kamu arazisini işgal edenlere, sınırlarını değiştirenlere 3 yıla kadar hapis ve para cezası öngören hüküm TCK’dan çıkarılıyor.

Tasarı yasalaşırsa oteller, kıyılarını müşterisi olmayanlara tamamen kapatabilecek. Adalet Bakanı Şahin tasarıyı, “Bu uygulama olmasa turizmci bir gün ben gidiyorum diyebilir” diyerek savundu

AKP yerel seçim arifesinde, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) kamu taşınmazlarını koruyan 154’üncü maddesinde değişiklik yaparak, bu taşınmazların işgalini ve sınırlarının değiştirilmesini “suç olmaktan” çıkartıyor.

TBMM Adalet Komiyonu’nda kabul edilen AKP’li milletvekillerine ait teklifle, TCK’nın “hakkı olmayan yere tecavüz” başlıklı 154. maddesi kapsamından, kamu taşınmazları çıkartıldı. Maddenin yürürlükteki haliyle, kamuya ait taşınmazları kısmen ya da tamamen işgal edenlere ya da sınırlarını değiştirenlere 3 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Teklifin komisyondan geçtiği haliyle yasalaşması durumunda artık işgalcilere ve sınır ihlalcilerine bu ceza verilmeyecek.

Teklifin TCK’nın “imar kirliliğine neden olma” başlıklı 184. maddesinde değişiklik yaparak, yapı kullanma izni olmayan binalara telefon, su, elektrik hizmeti götürülmesinin yolunu açan, böylece bir anlamda bu tip yapılara dolaylı af getiren hükmü ise düzenleme metninden çıkartıldı.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, komisyon görüşmeleri sırasında, kamu taşınmazlarının işgalini suç olmaktan TCK’nın 154. maddesini değiştiren teklif maddesini savundu. Turizm işletmelerinin, otellerinin önündeki sahiller için ecrimisil ödediklerini, buna rağmen 2005’den sonra turizm işletmeleri hakkında ceza davaları açılmaya başladığını belirten Şahin, “Bu, şu demektir: Turizm işletmeleri bir gün eğer bu böyle devam ederse ’Bu işi, oteli biz bırakıp gidiyoruz, turizm de nereye giderse gitsin’ diyeceklerdir ve bu da turizmi son derece olumsuz etkiler” diye konuştu.

Komisyonda muhalefet partileri ise kararı eleştirdi. CHP’li Ali Rıza Öztürk, “Turizmcilerin sorunlarını çözelim ama topraklarımızı da peşkeş çekmeyelim” dedi. MHP’li Metin Çobanoğlu, teklifin yasalaşması halinde sadece Antalya’daki turizmcileri değil, tüm Türkiye’yi etkileyecek sonuçlar doğuracağına işaret etti.

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan ise, Antalya’daki turizmcilerin yaşadıkları sorunlara dikkati çekerek, vatandaşın kumsala şezlong koyabilirken, otel sahiplerinin kumsala şezlong koyamadıklarını söyleyerek düzenlemeye muhalefetten destek veren tek isim oldu. Kaptan, “Otel sahibi koyduğu zaman ceza alıyor, bunu düzeltmemiz lazım. Amacımız peşkeş çekmek değil, turizmcinin önünü açmak” dedi. MHP’li Yalçın, bunun üzerine “Yarın bir zorba çıkar kumsalı işgal ederse ne yapılacak? Allah aşkına yapmayın” dedi. Yalçın, komisyonda müzakere ortamı olmadığını belirterek, daha sonra toplantıyı terk etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.