Haberler

Önce güvenlik diyor, etrafını koruma duvarlarıyla çeviriyor

Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Demet Cengiz Bilgin


Çekmeköy, Taşdelen’de 8 bin 600 metrekare arazi üzerinde kurulan Bolelli Dream City projesi, 144 daireden oluşuyor. Fiyatların 190 bin YTL ile 250 bin YTL arasında değiştiği projede, geniş güvenlik önemlerine ağırlık veriliyor. Projenin çevresinde oluşturulacak koruma duvarının üzeri, koruma çitleri ve jiletli teller ile kapatılacak. Birbirini gören gece görüşüne sahip, belirli aralıklardaki kameralar ise güvenlik kulübesine bağlanarak, güvenli bir yaşam ortamı oluşturulacak.

Çekmeköy, Taşdelen’de 8 bin 600 metrekare arazi üzerinde kurulan Bolelli Dream City projesi, 4 blokta yer alan 144 daireden oluşuyor. 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon olmak üzere 2 farklı daire tipinin bulunduğu projede fiyatlar, 190 bin YTL ile 250 bin YTL arasında değişiyor. Yeşil alan ve sosyal donatılara ağırlık verilen proje, geniş güvenlik önlemleriyle de dikkat çekiyor. Projenin etrafındaki koruma duvarlarının üzeri, koruma çitleri ve jiletli teller ile kapatılacak. Birbirini gören gece görüşüne sahip, belirli aralıklarla yerleştirilen kameralar ise güvenlik kulübesine bağlanarak, sıkı bir güvenlik sağlıyor. Bolelli Group’un sahibi Salih Bolelli ile 15 milyon dolar yatırımla gerçekleşen Bolelli Dream City projesini konuştuk.

Bolelli Dream City projesi hakkında bilgi verir misiniz?
Projemiz; Çekmeköy, Taşdelen sınırları içerisinde kalıyor. 8 bin 600 metrekare arazi üzerinde her biri zemin artı 8 kattan oluşan, toplam 4 blok ve 144 daireli bir proje olarak tasarlandı. Tasarım esnasında, daire içlerinde, Türk aile yapısına uygun, alışılmış hatta bazı noktalarda alışılmış olandan daha büyük alanların oluşturulmasına, otoparkların kapalı imal edilerek, mümkün olduğunca yeşil alan bırakılmasına dikkat ettik.

Projeyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik nedir?
Lokasyon olarak bu bölgede bulunan diğer projelere göre yeşil alanımızın fazlalığı ve sosyal donatı alanlarımızın geniş olması projemizi diğerlerinden ayıran en büyük özellikler.

Evlerin özellikleri nedir? Ne tür hizmetler olacak?
Evlerimiz 2 tip olarak imal edilecek. Zemin katlarda 2 oda 1 salon daireler, diğer katlarda 3 oda 1 salon dairelerimiz bulunuyor. Bina cephelerinde kısmi olarak uygulanan giydirme cepheler, ayrı bir hava yaratıyor. Dış cephelerin tamamında ısı izolasyonunu sağlayan ürünler, dairelerin ortak kullanıldığı duvarlar da ise ses izolasyonunu sağlayacak. Artık projelerde moda haline gelen Fransız balkonlar dışında, unutmaya başladığımız ve hepimizin aslında zaman harcarken zevk aldığımız normal balkonlar da her dairemizde bulunacak. Projelerimizin tamamında yaptığımız sosyal donatı ve aktivite alanlarını site sakinlerine bırakıyoruz. Buraların işletilmesi ile ilgili olarak daire sahiplerinden normal aidatları dışında herhangi bir işletim veya kullanım ücreti talep etmiyoruz. Bunun dışında site içerisinde bulunması artık zaruri olan tüm personel ve hizmetleride eksiksiz olarak verilecek. Güvenlik artık vazgeçilmez ve taviz verilmez konulardan en önemlisi. Site çevresi tamamen koruma duvarı ile kapatılacak, bu duvar üzeri koruma çitleri ve jiletli teller ile kaplanacak. Birbirini gören gece görüşüne sahip, belirli aralıklarda kameralar, güvenlik kulübesine bağlanacak. Bunun dışında, daireler ile güvenlik arasında iletişim için interkom sistemi bulunacak. Site genelinde kablosuz sistemi ile internet altyapısı oluşturulacak.

Şu anda proje ne aşamada?
İnşaatlarımız başladı ve iş programımıza uygun olarak devam ediyor. İki bloğun hafriyat işleri, her iki blokta da temel altı izolasyon işleri, 1 blokta temel imalatı, bina altlarına gelecek kapalı otopark perdeleri tamamlandı.

Konutların büyüklükleri nedir? Kaç çeşit konut var?
Dairelerimiz 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon olmak üzere 2 farklı tipten oluşuyor. 2 oda 1 salon dairelerimiz 100 metrekare, 3 oda 1 salon dairelerimiz ise 142 metrekare büyüklüğünde.

Projenin fiyat aralıkları nedir?
Projemizde bulunan dairelerin şu anki fiyatları 190 bin YTL ile 250 bin YTL arasında değişiyor.

Yüzde kaçı satıldı, ilgi nedir?
Şu anda portföy müşterilerimizin projeye talepleri çok iyi düzeyde, bu portföy açısından değerlendirirsek, tahmin ettiğimiz ve hedeflediğimiz kadar daire satışını yaptık. Aktif pazarlama sürecinde de satış grafiğinin artarak devam edeceğini düşünüyorum.

Sosyal ve ortak alanlar neler var?
Projemiz içerisinde büyükler ve küçükler için açık ve kapalı havuzlar, tenis kortu, sauna, Türk hamamı, havuz başı sosyal tesis binası ve kafeterya, fitness center, bilardo, masa tenisi, kapalı otopark, bahçe peyzajı ve site içi yürüyüş yolları bulunuyor.

Kimlere yönelik bir proje bu? Gelir durumu açısından...
Projemiz orta ve üst gelir (A ve B) grubuna hitap ediyor.

Projenin yatırım büyüklüğü nedir?
Projenin yatırım büyüklüğü yaklaşık olarak 15 milyon dolar civarında bulunuyor.

2008’de doğru lokasyondaki projeler sıkıntı yaşamaz
Sektör 2008 de nasıl bir seyir izler?
Sektörümüz 2006 yılında çok iyi, 2007 yılında da iyi bir grafik çizdi. 2008 yılında ise doğru lokasyonda, doğru projeler üreten, hedef kitlesini iyi tespit etmiş olan projelerin satışlarında herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Müşterilerin çok fazla alternatifi var. Bu özelliklere sahip olanları tercih edeceklerdir. Zaten şu anda ters orantılı bir durum var, genel olarak satışların durakladığından bahsedilirken, her yerde yeni inşaatlar başlıyor, bu da insanların 2008’den umutlu olduğunu gösteriyor. Ama yine de bu sektörün içerisinde bulunan herkesin global ekonomik gelişmeleri de göz önünde bulundurarak önlemlerini alması gerekiyor. Mortgage Yasası’nın sektöre etkisi kredi faiz oranlarının düşmesi ile olacaktır. Bu yasanın tam olarak işlemesi için faiz oranlarının şu anda çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Tüm dünyada inşaat sektörünün finansmanı düşük oranlı uzun vadeli krediler ile gerçekleştiriliyor. Yasanın tam olarak çalışabilmesi için kredi faiz oranlarının en azından yüzde 1.10’un altına inmesi gerekiyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.