Haberler

Bornova''da gürültüye son

Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Süleymen Sağat

Ergene mahallesindeki belediyenin şantiye binası 4. Sanayi Sitesi''ne taşınıyor.

Son yıllarda nüfusun iyice artmasıyla yerleşim bölgesi içinde kalan tesise girip çıkan ağır tonajlı araçlar, çevreye rahatsızlık veriyordu. Bornova''da 1970''li yıllardan bu yana kullanılan ancak son yıllarda yerleşim bölgesinin içinde kalan Ergene Mahallesi''ndeki şantiye tesislerinin taşınacağı belirtildi. Günde 500''e yakın ağır tonajlı kamyonun girip çıkması nedeniyle çevrede büyük rahatsızlık yaratan 57. Topçu Tugayı''nın karşısındaki şantiye tesisleri, 4. Sanayi Sitesi''nin arkasındaki yeni yerine taşınacak.

Halk tepkiliydi
Belediyeye ait dozer, kamyon, çeşitli iş makineleri ve küçük araçların girip çıktığı, işçilerin toplanma ve dağılma yeri olarak kullanılan ancak yarattığı gürültü kirliliği nedeniyle yörede oturan vatandaşların büyük tepkisine neden olan şantiyeden, bu yılın Kasım ayından itibaren çevreye gürültü yayılmayacak.

3.5 milyon YTL
Yeni şantiye binasını 3 milyon 530 bin YTL''ye maledeceklerini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, inşaatı hızla ilerleyen binada her türlü konforun düşünüldüğünü, taşınma sürecinin ardından bölgede oturan vatandaşların gürültüden kurtulacağını, ayrıca çalışan personelin yeni yapılan şantiyede rahat edeceğini kaydetti.

Köklü bir çözüm
Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, özellikle son 10 yılda binaların yoğunlaşmasıyla yerleşim alanının içinde kalan şantiyenin yarattığı gürültü kirliliğini ortadan kaldırmak için köklü bir çözüm ürettiklerini belirterek, "Şantiyemizi sanayi ve fabrika gibi tesislerin yoğunlaştığı 4. Sanayi Sitesi''nin arkasındaki arazimize taşıyacağız" dedi.

Yüzde 80 tamam
Bornova Belediyesi''ne ait olan 21 bin 500 metrekarelik alanda 7 bin 500 metrekare kapalı kapalı alanlı şantiye binasını yüzde 80 oranında tamamladıklarını söyleyen Aydoğan, "Bornova''nın uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanan bina, öncelikle işçi sağılığı ve güvenliği ön planda tutularak düzenlendi. Doktor, acil müdahale, iş sağlığı odası, atölyeler, yönetim odaları, soyunma ve giyinme odaları, duşlar kafeterya ile eğitim odalarıyla ilçemiz kalıcı bir tesise daha kavuşmuş oldu" diye konuştu.

Bütün birimler bir araya toplanacak
Şantiye tamamlandığında fen ve temizlik, parklar, atölyeler, destek ve mali hizmetler müdürlüğünün birimlerinin yanı sıra depoların da yer alacağını söyleyen Bornova Belediye Başkanı sırrı Aydoğan, "Şantiye binamızda çalışmalar hızla sürüyor. Eksiklerimizi en kısa zamanda bitirmeye çalışıyoruz. Umuyorum bu yıl Kasım ayında da hizmet vermeye başlayacak. Tesisimiz toplam olarak 3 milyon 530 bin YTL''ye çıkacak" şeklinde konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.