Haberler

Büyükşehir’den İTÜ’ye muhteşem bir mezuniyet hediyesi…

Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Bakan Eroğlu ile birlikte İTÜ’nün mezuniyet törenine katılan Başkan Topbaş, üniversiteye muhteşem bir stat kazandırmanın ve metro getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Rektör Prof. Karadoğan da “Taş üstüne taş koymanın zorluğunu bilen bir mühendis olarak Başkan Topbaş’a teşekkür ediyorum” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) 235. yıl mezunları, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı törenle diplomalarını aldı. İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan İTÜ Stadyumu’nda düzenlenen törende, çeşitli fakültelerin lisans ve ön lisans programlarını tamamlayan 1528 öğrenciye diplomaları verildi. Törende konuşan Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, “Yıllar önce ben de bu üniversiteden diploma almıştım. O günkü heyecanı bugün de yaşıyorum. İTÜ''den mezun olmak bir şereftir, ayrıcalıktır. İTÜ’de hoca olmak gerçekten büyük bir ayrıcalıktır. O bakımdan sizleri kutluyorum. Üçüncü duygum da karşımdaki velilerin duyduğu duygu. Aranızda bir mezun da benim oğlum. O nedenle 3 ayrı duyguyu bir arada yaşıyorum” dedi.

Kendisinin yakın zamana kadar, İSKİ ve DSİ Genel Müdürlüğü görevi sırasında İTÜ''de hocalık görevine devam ettiğini ve İSKİ Genel Müdürlüğü görevindeyken üniversitenin bütün altyapı sorunlarını çözdüğünü anlatan Bakan Veysel Eroğlu, “İTÜ, ülkenin kalkınmasında Kars’tan Edirne’ye kadar imzasını atan, damgasını vuran bir kurumdur. Ülkedeki barajlar, hidroelektrik santralleri ve otoyollar, limanlar, havaalanları, büyük fabrikalar, büyük ölçüde İTÜ mezunları tarafından inşa edilmiştir. İTÜ mezunları, dünyanın her yerinde büyük inşaatlar, tesisler kurmaktadır. Hakikaten onlarla gurur duyuyorum. Esasen İTÜ bize büyük düşünmeyi, büyük hedefler koymayı öğretti. Pek çok çalıştığım kurumda başarılıysam, bunu bu okulun verdiği misyona, büyük düşünme alışkanlığına borçluyum” diye konuştu.

Mezunlara işlerini sevmelerini, en iyisini yapmak için çalışmalarını ve okuldan sonra kendilerini geliştirmek için gayret etmelerini tavsiye eden Eroğlu, “Bu ülke, vatan, millet sizden çok şey bekliyor. İnşallah hep beraber bu ülkeyi Atatürk''ün ifade ettiği gibi muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşıyacağız. Söz mü? Çünkü bizim ülkümüz tek vatan, tek bayrak, tek millettir. Hep beraber bu ülke için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş; “Çalışma arkadaşlarımın önemli bir bölümü İTÜ’lü…”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da eğitimin önemli bir süreç olduğunu ve mezunların bunu geride bıraktığını belirterek, bugün mezun olanların, İTÜ gibi özel bir kurumda ve İstanbul gibi bir şehirde eğitim gördükleri için şanslı olduklarını söyledi. Mezunların ülkelerine önemli hizmetler sunacağına inandığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, bilginin avuç içine sığdığı, dünyanın küresel bir köy haline geldiği bugünde mezunların, alanlarında bir numara olmayı hedeflemeleri gerektiğini kaydetti.

Bugün İTÜ Stadı’nı bitirerek üniversiteye mezuniyet hediyesi olarak sunmanın mutluluğunu da yaşadıklarını ifade eden Başkan Topbaş, hiçbir kurumsal taassup gözetmeksizin nerede ne hizmet gerekiyorsa Büyükşehir Belediyesi olarak orada yatırım yaptıklarını vurguladı. Kadir Topbaş, “Buradaki öğrenciler hepimizin geleceğidir. Bu nedenle Sayın Rektör bir stada ihtiyaç duyduklarını söylediğinde kurumsal taassup gözetmeksizin hemen gerekli talimatı verdim. Arkadaşlarım da bu güzel stadı sizler ve gelecek kuşaklar için en iyi şekilde hazırladı. Üniversitemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İTÜ’lüler seneye okula metroyla gelecek…
Levent Maslak hattında yaşanan trafik sıkıntısının yılsonunda açılacak 4. Levent-Ayazağa ve Taksim-Şişhane hatlarıyla aşılacağını da müjdeleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu yılsonuna varmadan Atatürk Sanayi Sitesi’ne ve Şişhane’ye kadar olan kısmı bitecek, Darüşşafaka ve Yenikapı’ya kadar olan diğer kademe devam edecek. Sizler üniversitenizin hemen önündeki metro istasyonuyla İstanbul’un istediğiniz noktasına gidip, okunuza istediğiniz noktadan metroyla gelebileceksiniz” dedi.

Törende konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan ise üniversitenin Türkiye’nin her zaman önemli bir eğitim kurumu olduğunu belirterek, “İçinde yaşanılan dönemde İTÜ''ye ve İTÜ''nün etkinliğine, birikimine ve sorumluluk duygusuna, ülke düzeyinde daha çok gereksinim duyulmaktadır. Bu dönemde ülkemizin yeşeren umutları sizlersiniz. Göreviniz, öğrenmeyi sürdürmekten, yaptığınız işi en iyi yapmaktan, bu amaçla hep okumaktan, düşünmekten ve üretmekten geçer” dedi.

Rektörden Başkan Topbaş’a özel teşekkür…
Mezunlara bundan sonraki hayatlarında başarılar dileyen Karadoğan, sayıları 60 bini bulan İTÜ mezunlarının bundan sonra yanlarında olacağını vurgulayarak İTÜ Stadı ve metro nedeniyle Başkan Topbaş’a da teşekkür etti. Karadoğan, “Taş üstüne taş koymanın zorluğunu bilen bir mühendis olarak, 15 yıldır ilerlemeyen ve yüzde 5’lik imalatıyla işe yaramaz hale gelmiş stadyumum inşaatının bitirilerek üniverzitemize kazandırılması bizler için çok önemli bir olaydı. Bize bu tesisi kazandırırken kurumlar arası bağnazlıklar olmaması gerektiğini söyleyen ve örnekleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkürü, üniversitem adına bir borç bilmekteyim” diye konuştu.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de İTÜ’nün, Türkiye''nin en önemli eğitim kurumlarından biri olduğunu ve cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, önemli iş adamları yetiştiren bir üniversite olduğunu hatırlatarak, “Microsoft’ta 10,5 yıl çalıştım. Türk gençlerinin dünya gençlerinden eksiği yok, fazlası var. Size tavsiyem, hem önü açık olan, hem de çok sevdiğiniz bir işe odaklanın. Doğru hedefe yönelmek sizi başarıya götürür. Kendinize güvenin. Yüksek hedef belirleyin. Cesur olun” dedi.

Törende daha sonra İTÜ Stadı Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Rektör Prof. Dr. Karadoğan tarafından hizmete açıldı. Bakan Veysel Eroğlu, daha sonra Elektrik Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan oğlu Mehmed Eroğlu’na diplomasını kendi verdi. Üniversiteyi dereceyle bitirenlere diplomaları ve başarı belgeleri Rektör Prof. Dr. Karadoğan tarafından verilirken, 2007-2008 akademik yılında mezun olan diğer öğrenciler de diplomalarını aldı. Mezunlar, tören sonunda keplerini havaya fırlatarak mezuniyet sevinci yaşadılar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.