Haberler

Tarihî Yarımada’da göçme tehlikesi

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Kuyumcukent İşletme A.Ş (KİAŞ) Genel Müdürü M. Kemal Karaaslan, Eminönü’nde faaliyet gösteren mücevher ve diğer üretim atölyelerinin, çok kuvvetli asidik ve bazik kimyasallar içeren yüzlerce ton kimyasal sıvı atığı kanalizasyonlara akıttığını belirterek, “Eminönü öyle bir durumda ki toprak altında gözle görülür aşınmalar başladı. Bunun önü alınmazsa, bölgedeki tarihi ve kültürel varlıkların, UNESCO Dünya Mirası Listesinden çıkarılması bir tarafa, bu bölgede ileride, belki 5-6 yıl sonra büyük göçükler dahi meydana gelebilir. Böyle vahim bir durum var” dedi.

Kuyumcukent’in KOBİ ağırlıkta olmak üzere bin kadar mücevher üretim atölyesi ve 7 fabrikayı barındırdığını söyleyen Karaaslan, bu fabrika ve atölyelerin tam kapasite ile çalıştıklarında, yılda 750 ton altını işleme kapasitesine sahip olduğunu ifade etti.

Arıtma yöntemi yok
Mücevher üretim sürecinde çevreye son derece zararlı kimyasal gaz ve sıvı atıkların ortaya çıktığını, Çemberlitaş’taki atölyelerde herhangi bir arıtma yöntemi kullanılmadan, özellikle kimyasal atıkların solunduğu ortamlarda çalışıldığını anlatan Karaaslan, şunları kaydetti: “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildi ancak Eminönü bölgesindeki tarihî ve kültürel varlıkların UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer almaya devam etmesi bazı şartlara bağlı. Bu şartlar gereği imalathanelerin Kuyumcukent gibi uygun üretim ve arıtma alt yapısına sahip tesislere taşınması gerekiyor.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.