Haberler

Evsel atıklara düzenli depolama

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2012 yılına kadar Türkiye''de evsel atıkların yüzde 80''inin düzenli depolama alanlarında berteraf edileceğini söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu,"Türkiye, çevre ile kalkınmayı bağdaştırma gayretinde, hızlı ve dinamik bir gelişme sürecinde bulunmaktadır" dedi. Eroğlu, 2012 yılına kadar evsel atıkların yüzde 80''inin düzenli depolama alanlarında berteraf edileceğini söyledi.

AB''ye uyum sürecinde Türkiye
Bakan Eroğlu, AB''ye uyum sürecinde Atık Yönetimi ve Gürültü Mevzuatı''nın genel olarak nihai şeklini aldığını söyledi. Türkiye''de, 32 adet katı atık düzenli depolama tesisi ile 400belediyenin atıklarının düzenli depolandığını, yaklaşık 24 milyon nüfusahizmet ettiğini anlatan Eroğlu, şunları kaydetti:"Şu anda 51 adet katı atık düzenli depolama tesisin çalışmaları devametmektedir. 2012 yılı sonuna kadar, evsel atığın yüzde 80''inin düzenlidepolama alanlarında bertaraf edilmesini sağlayacağız.Gürültü kirliliği ile alakalı olarak gürültüye neden olan hava alanları,demir yolları, kara yolları ve yerleşim alanları için gürültüharitalarının hazırlanması ve gerekli tedbirlerin alınması için eylemplanları oluşturduk. Hava ve su kalitesi alanındaki mevzuatın aktarımıçalışmaları devam etmektedir. Atıksu arıtma ile alakalı olarak 2007 yılısonu itibariyle 10 tesisi daha devreye alarak, toplam tesis sayısını194''e çıkardık. Böylece toplam belediye nüfusunun yüzde 60''ına atıksuarıtma hizmeti veriyoruz."Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kanbak da atıkbertaraf tesisi İZAYDAŞ''ın artık yetmediğini, Kocaeli''ndeki sanayicilerin bile atığını alamadığını kaydetti.Konuşmaların ardından büyük işletmeler çevre ödülüne layık görülenAutoliv Cankor Otomotiv Emniyet Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ ile FordOtomotiv Sanayi AŞ İnönü Fabrikasına ödülleri Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından verildi.-

Kocaeli Sanayi Odasının (KSO) "Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri" Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun katıldığı törenle verildi .İzmit Müze Müdürlüğünün bahçesinde düzenlenen törende, çevre konusundaki hassas yaklaşımlarından dolayı Kocaeli Sanayi Odası yetkililerini kutlayan Eroğlu, Kocaeli''nin, çevre ve sanayi açısından Türkiye''nin örnek şehirlerinden biri olduğunu, sanayicinin ve şehir idarecilerininde çevre bilincinin son derece geliştiğini belirtti.Bunun en önemli delilinin de Şehabettin Bilgisu adının verildiği ÇevreÖdülleri olduğunu ifade eden Eroğlu, "Çevrenin henüz bu kadar üzerinde durulan bir konu olmadığı yıllarda, sanayi ve çevre arasında denge sağlanmasının önemini kavrayan ve bunun gerçekleşmesi için çalışan, Sanayi Odasının kurucusu Sayın Bilgisu''yu buradan rahmetle anıyorum"dedi.

3. Yöresel Kültürler Fuarı
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kocaeli''nde ayrıca, KocaeliBüyükşehir Belediyesince düzenlenen "3. Yöresel Kültürler Fuarı''nınaçılışını da yaptı.Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, her bölgenin farklı dili, kültürü,ananeleri bulunduğunu belirterek, bunların yaşatılmasının çok önemliolduğunu söyledi. Eroğlu, daha sonra açılışını yaptığı fuarda, 52derneğe ait stantları gezdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.