Haberler

"Hukuku çiğnetmeyiz"

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Mecidiyeköy’deki Tekel Likör Fabrikası, TOKİ iştiraklerinden Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ tarafından 1 Temmuz’da üçüncü kez ihaleye çıkıyor. “Açık arttırma” usulüyle iki kez ihaleye çıkarılan arazi, bu kez “gelir paylaşımı” yöntemiyle ihale edilecek. Arazinin satışının “kamu yararına aykırı” olduğu gerekçesiyle konuyu yargıya taşıyan CHP Şişli İlçe Örgütü ise 1 Temmuz’da ihalenin gerçekleşmesi durumunda satışın iptali için yeni bir dava açmaya hazırlanıyor.

CHP Şişli İlçe Başkanı Dursun Çaltı Likör Fabrikası’nın satışı ile ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu arazide rezidans ve alışveriş merkezi yapılmasına izin vermeyeceklerini kaydetti. İhalenin gelir paylaşımı yöntemiyle yapılmasını da eleştirilen Çaltı,“Gelir paylaşımı usulüyle yapılan ihalede arazi önce yandaşlara düşük fiyatla satılacak, daha sonra üçüncü kişilere kat kat yüksek fiyatlarla bir daha satılacaktır. Devletin kazancı ise çerez parası düzeyinde kalacaktır. Bu kamu malını talan ettirmeyeceğiz” dedi. CHP, “24 Dönümlük Şişli Likör Fabrikası arsası ihalesine girmeye heveslenenlere son uyarı” başlığıyla yarınki gazetelerde yayımlanmak üzere ilan verdi.

İki kez iptal edildi
23 bin 711 metrekarelik arazi, 25 Nisan’daki ihaleyle AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in de ortak olduğu Kiler GYO’a 295 milyon YTL’ye satılmıştı. Satışın ardından TOKİ, Kiler GYO’nun ihaleye tek katılımcı olarak girmesinin “kamuoyu vicdanını huzursuz ettiği” gerekçesiyle ihaleyi iptal etmişti. 30 Mayıs’taki ikinci ihaleye de tek katılımcı olarak giren Kiler Grubu teklif vermemiş ve ihaleden çekilmişti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.