Haberler

Kadifekale''yi tanıyamayacaksınız

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
İzmir, bir sorunundan daha kurtuluyor. Yüzlerce kişinin can ve mal güvenliğinin tehdit altında olduğu semtte tehlikeli evlerin yerini yeşil doku alacak.

Yıllardır heyelan tehlikesi nedeniyle kentte sürekli tartışmaya neden olan Kadifekale bölgesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin rekreasyon alanı düzenlemesi ve seyir teraslarıyla yeni bir kimliğe kavuşacak. Kesin yapılaşma yasağının olacağı bölge yeşil alanlarıyla, İzmirlinin yeni buluşma noktası olacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projeyle ilgili "İzmirlilerin nefes almak için gittiği, seyir teraslarında Körfez''e karşı oturarak dinlenip sohbet ettikleri bir yer yapacağız" dedi.

Tamamen Değişiyor
Kadifekale''deki 42 hektarlık heyelan bölgesi, buradaki konutlarda oturan vatandaşların Uzundere''ye taşınma işlemi tamamladıktan sonra, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeşil alanları, seyir terasları, sergi ve çocuk oyun alanları, amfitiyatrosuyla baştan sona yenilenecek.

Başkan Bilgi Verdi
Alanın planlamasıyla ilgili bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Sergi alanları yaratarak, bölgedeki el sanatlarının düzenli standlarda tanıtılmasını ve satılmasını sağlayacağız. Çocuk oyun alanları, kır kahveleri, gezinti yolları, basketbol, futbol ve voleybol alanları yapacağız. Ayrıca, kültür-sanat etkinlikleri için alandaki kot farkından yararlanarak, Konak Vapur İskelesi''nin yan tarafındaki alan gibi, basamaklar oluşturacağız. Amfitiyatro şeklinde bir düzenlememiz de olacak" dedi.

Yapılaşma Yok
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu alana, İzmir merkezden bakıldığında görülebilecek, kentin tarihini simgeleyen dev bir anıt yapılmasını planladıklarını da dile getirdi. Bakanlar Kurulu tarafından, "Heyelan bölgesi" ilan edilen alanın kesinlikle yapılaşmaya açılmayacağını da vurgulayan Başkan Kocaoğlu, "Kadifekale bizim için önemli yerleşim yerlerinden birisi. Heyelan bölgesi ilan edilen alandaki evler yıkıldıktan sonra, örnek bir rekreasyon alanı yaratacağız. Orası İzmirlilerin nefes almak için gittiği, seyir teraslarında Körfez''e karşı oturarak dinlenip sohbet ettikleri bir yer olacak" diye konuştu.

En büyük kentsel yenileme projesi
Heyelan bölgesinde yapılan çalışmalarda bugüne kadar bin 786 hak sahibi ile uzlaşmaya varıldı. Şu ana kadar da anlaşmaya varılan 79 bina yıkıldı. Türkiye''nin en büyük kentsel yenileme projelerinden olan çalışmalar çerçevesinde, Kadifekale heyelan bölgesindeki bin 968 konut boşaltılarak yeşil alana dönüştürülecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 42 hektar alanda düzenleme yapacak. Önümüzdeki süreçte yapılacak olan kura çekiminin ardından Uzundere''deki konutlara taşınacak olan vatandaşlar, yaşamlarını daha yeni ve sağlıklı konutlarda sürdürecekler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.