Haberler

İzmir''e 2 milyar dolar

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Murat Şahin
Gayrimenkul sektöründeki büyük firmaların yaşama geçireceği projeler kentin görünümünü tamamen değiştirecek. İzmir, "Yeni Kent Merkezi" ile ilgili imar planlarının yürürlüğe girmesinin ardından gayrimenkul sektöründe özellikle İstanbul merkezli firmaların gözdesi haline geldi. Başta yeni kent merkezi olmak üzere İzmir''de birçok noktada hayata geçecek olan gayrimenkul projeleri ile kente 2 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştirilecek.

Bugüne kadar projelerini açıklayan firmaların yatırımları 1 milyar doları geçerken, halen arsa arayan ve proje hazırlayan firmalarla yatırım miktarı 2 milyar doları aşacak.

Gökdelenler Yükselecek
Rusya ve Türk Cumhuriyetleri''nde halen 1 milyar doların üzerinde projesi devam eden Rönesans Grubu, İzmir''e 2 projesi ile 500 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklarken, Sancak Grubu şirketlerinden Folkart ise Narlıdere Folkart Evleri ve Mavişehir''deki lüks konut projesinden sonra yeni kent merkezinde 200 milyon dolarlık yatırımla lüks konut ve ofislerden oluşacak 2 gökdelen projesini hayata geçirecek. Yeni Kent merkezindeki büyük arazileri ile dikkat çeken Tariş ise eski Pamukyağı fabrikasının bulunduğu alanda yatırımcılar için 150 milyon dolarlık Kültür Alışveriş Yaşam ve İş Kompleksi projesi hazırladı. İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ise Sirgeli kavşağında 110 milyon dolarlık projesi ile 300 lüks konut ve 30 bin metrekare alana alışveriş merkezi kuracak. Salhane Turizm firması ise 20 milyon dolarlık yatırımla iş merkezi projesini kısa sürede hayata geçirecek.

Hazırlık Yapıyorlar
Sabancı Grubu, Piyale fabrikasının olduğu alana kuracağı alışveriş merkezi için proje hazırlıklarını sürdürürken, Zorlu Grubu ise yeni kent merkezinde arsa arıyor. Söküm işlemleri devam eden Turyağ fabrikasının arazisi üzerine dev bir alışveriş merkezi kurmayı planlayan Torunlar Grubu''nun ortak olduğu Nokta İnşaat ise proje hazırlıyor. Alsancak Limanı''na da ortak olan Global Holding de bölgede gayrimenkul projesi için yer arıyor. Zorlu Grubu''na bağlı Zorlu Gayrimenkul''ün Genel Müdürü Levent Ergül yeni kent merkezinde arazi arayışlarını sürdürdüklerini belirterek, "Arazi sahipleri ile görüşüyoruz. Buradaki planlara uygun olarak alışveriş ve ticaret merkezi ile residans otel
yatırımı yapabiliriz" dedi.

Görüşmeler Sürüyor

Yeni kent merkezinde önemli inşaat projelerine imza atan Boz Group arsa arayışını sürdürürken, İzmirli Veryeri Ailesi de yeni kent merkezinde Tatari Ailesi''nden aldığı arazi üzerine lüks konut ve iş merkezlerinden oluşacak 45 katlı bir gökdelen yapacak. Yayla İnşaat firması ise Adliye Sarayı yakınlarında 2 iş merkezi kurmak için çalışmalara başladı. Kula Mensucat ve Altınbaşak Un tesislerinin yöneticileri ise, fabrika arazileri üzerinde alışveriş merkezleri kurmak için yatırımcılarla görüşmelerini sürdürüyor.

Veryeri Ailesi''nden Ege Yapı firmasının sahipleri Levent ve Bülent Veryeri ile Veryeri İnşaat''tan Alpan ve Alpaslan Veryeri kurdukları konsorsiyumla yeni bir projeyi hayata geçirecek. Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alpan Veryeri, Tatari Ailesi''ne ait olan son olarak Başarı Koleji olarak hizmet veren tesisin bulunduğu 10 bin 550 metrekarelik arazi üzerinde 55 bin metrekare inşaat yapacaklarını söyledi. Bu alana İzmir''in en yüksek binasını yapmak istediklerini ifade eden Veryeri, "40 katın üzerinde olacak gökdelenin üçte birlik bölümünü lüks konut olarak değerlendireceğiz. Üçte ikilik bölümünü ise ticari ofis yapacağız. En geç Ekim ayında temel atmak istiyoruz. 2012 yılı başında da projeyi tamamlamayı öngörüyoruz" dedi.

Metrekaresi 3 Bin Dolar

İzmir''de yeni kent merkezinin imar planı gayrimenkul yatırımcıları için cazip. Firmalar arsa büyüklüklerinin 3.5 katı kadar inşaat yapma imkanına sahipler. İzmir''in geleceğinde de ticaret merkezi, lüks konut, iş merkezleri için en uygun yer burası olacak. İzmir şehir merkezinde de zaten başka bir yer kalmadı. O nedenle şu anda bölge arsa metrekare fiyatları 1500-2000 dolar seviyesinde. Bölgede yatırımların başlaması ile arsa fiyatları 3 bin doları bulur.

Arsa Arıyorlar
Utku Bozoğlu''nun sahibi olduğu Boz Group''un Ege Bölge Koordinatörü Tayfun Öztekin, yeni kent merkezinde yer arayışlarını sürdürdüklerini belirterek, İzmir''de bir projeyi hayata geçirmek istediklerini söyledi. Ticaret merkezi ve lüks konut projesi üzerinde durduklarını açıklayan Öztekin, Üçüncü İzmir''e grup olarak prestij bir eser kazandırmak istediklerini kaydetti.

Kula Mensucat''ın 125 bin metrekarelik fabrika arazisi üzerine en az 35 katlı ticaret merkezi kurmak için çalışmaların sürdürdüğünü belirten Erol Eyilik, İzmir''e güzel bir eser kazandırmak istediklerini söyledi. Altınbaşak Un Fabrikası''nın da bulunduğu araziye, 30 katlı iki gökdelen kurmayı düşündükleri belirten Altınbaşak Un''un Sahibi Remzi Doğan ise, arsaları ile birçok yatırımcı grubunda ilgilendiğini açıkladı.

Ortak Bekliyor
Pamukyağı Kombinası ve Yemta tesislerinin yer aldığı 120 bin metrekarelik alanın yaklaşık 85 bin metrekarelik bölümü için taslak proje çalışması yaptıklarını belirten Tariş Pamuk Birliği Başkanı Basri Özçoban, Alsancak Kültür Alışveriş Yaşam ve İş Kompleksi adını verdikleri projeleri ile 150 milyon dolarlık yatırım öngördüklerini söyledi. Projelerine yerli ve yabancı yatırımcıların ortak olmasını teklif ettiklerini belirten Özçoban, "Taslak projemiz hazır. Bizimle ortak olarak bu projeyi hayata geçirmek isteyenlere kapımız açık" dedi.

Salhane''de eski tütün deposuna 17 bin metrekare kullanım alanı olan iş merkezinin inşaatını sürdüren Orkide Yağları''nın Sahibi Ahmet Küçükbay ile birlikte proje ortaklarından Megapol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir ise, 20 milyon dolarlık yatırımla 6 ay içinde bölgenin ilk inşaatını tamamlayacaklarını söyledi. İnşaat çalışmalarının 2 aydır devam ettiğini vurgulayan Gökdemir, büyük ölçekli firmaların kullanabileceği tarzda bir iş merkezi kurduklarını kaydetti.

Kendilerine ait olan ve 10 yıldır yarım halde bekleyen iş merkezi inşaatlarına yeniden başladıklarını dile getiren Ofis ticaret Matbaacılık ortaklarından Ufuk Yılmaz, projelerini kısa süre içinde hayata geçirmek istediklerini kaydetti. 27 katlı binada 100''ün üzerinde ofisin yer alacağına dikkat çeken Yılmaz, projenin 7 bin metrekarelik bir arazi üzerinde gerçekleştiğini vurguladı.

Yayla İnşaat Sahibi Gökçe Yayla ise Bayraklı Adliyesi yakınlarındaki 7 ve 5 bin metrekarelik iki ayrı arsa üzerinde iş merkezi kurmak için çalışmaya başladıklarını söyledi. İki ayrı bloktan oluşacak iş merkezinde bin metrekare kullanım alanlarına sahip olan ofislerin yer alacağını açıklayan Yayla, iş merkezi içinde havuzu ve restoranı olan farklı bir projeyi hayata geçirmek istediklerini, yaz aylarında temel atma aşamasına geleceklerini kaydetti.

Rönesans''tan 500 milyon dolar
İzmir''e en büyük yatırımı gerçekleştirecek olan Rönesans Grubu Ege Bölge Müdürü Ahmet Tunç Duygun, 2 projeyi hayata geçirecekleri kente 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Grup olarak Rusya ve Türk Cumhuriyetleri''nde devam eden 1 milyar dolara yakın projeleri olduğuna işaret eden Duygun, bakir bir pazar olarak gördükleri İzmir''de de yatırım yapmak için 2 yıl önce harekete geçtiklerini söyledi. İzmir''e ilk olarak Gaziemir''de Optimum Alışveriş Merkezi''ni kuracaklarını dile getiren Duygun, "Ankara''dan sonra şu anda İstanbul''a devam eden Optimum Alışveriş Merkezleri''nden birini de İzmir''de Ege Serbest Bölgesi''nin karşısında kuracağız. 100 bin metrekare alana kuracağımız alışveriş merkezinde 60 bin metrekare kiralanabilir ticari alan olacak. İçinde buz pateni, lunapark, sinemalar ve eğlencek merkezleri yer alacak. İzmir''in en büyük alışveriş merkezi olacak projemiz için 300 milyon dolarlık yatırım yapacağız. 2010 yılında hizmete açmayı planlıyoruz. Ayrıca yeni kent merkezinde Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu''nun eski fabrikasının yer aldığı Sirgeli kavşağında da lüks konut ve iş merkezlerinden oluşacak gökdelen de inşaa edeceğiz. Bu projemiz için de 200 milyon dolar yatırım yapacağız" diye konuştu.

Folkart''tan 2 gökdelen
eko1b.jpgYeni Kent Merkezi''nde 200 milyon dolarlık yatırımla lüks konut ve ofislerden oluşacak 45 katın üstünde iki gökdelen inşaa edeceklerini belirten Folkart Genel Müdürü Mesut Sancak, yer arayışlarını sürdürdüklerini söyledi. Projelerine 2009 yılında başlamayı planladıklarını anlatan Sancak, şöyle konuştu:

"45 katın üstünde 2 gökdelen için 200 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz. Burada hem lüks konut hem de büyük şirketlerin faaliyet gösterebileceği lüks ve geniş ofisler yer alacak."

İş GYO''dan ikiz kuleler
İŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes de Yeni Kent Merkezi ikiz kulenin temelini 2009 yılının başında atmayı planladıklarını söyledi. İstanbul dışındaki ilk önemli yatırımlarını İzmir''de başlattıklarını belirten Tanes, "Bayraklı''daki arazimize 2 gökdelen inşaa edeceğiz. Projede toplam 190 konut, ofis ve alışveriş merkezi yer alacak. Proje için 150 milyon dolar yatırım yapacağız" dedi.

Turyağ tesisine alışveriş merkezi
Torunlar Gıda''nın sahibi Aziz Torun, Hayat Kimya''nın sahibi Yahya Kiğılı ve Sur Yapı''nın sahibi Altan Elmas, ortak oldukları Nokta İnşaat''la Turyağ tesislerinin yerine alışveriş merkezi, marina ve otelden oluşacak bir kompleks kuracak. 44 bin metrekarelik bir alana sahip 91 yıllık Turyağ tesisin yerine yapılacak merkezle ilgili proje çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Hayat Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Orhan İdil, bölgede iddialı bir yatırım yapacaklarını söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.