Haberler

Rhadiopolis Antik Kenti''nde incelemeler yapan Günay: Arkeolog olmak isterdim

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Ekrem Karaman
Antalya''nın Kumluca İlçesinde bulunan Rhadiopolıs antik kentinde incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, hep arkeolog olmayı istediğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen kazı çalışmaları hakkında Rhadiopolis kazı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından Bakan''a yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Kazı alanında üç yıldan beri çalışma yapıldığını ve kısa zamanda çok önemli sonuçlar elde edildiğini söyleyen Çevik, en önemli bulgunun Kumlucalı hayırsever Opramoas mezarını bularak elde ettiklerini ve bulunan küçücük bir eserin bile kentin tarihini çok eskilere götürdüğünü söyledi. Günay, kazı alanında arkeologların çalışmalarını izleyip kendisinin de hep arkeolog olmak istediğini söyledi. Daha sonra mozaik yapının gün yüzüne çıkarılmaya çalışıldığı alanda çalışmalara katılan Bakan Günay, gezi sonrasında kazı alanın tarihi açıdan önemli bir döneme sahip olduğunu söyleyerek bu kazı alanındaki tiyatronun ve hayırsever Opramoas mezarının düzenlenip buranın turizme açılması için yardımda bulunacağını söyledi. Günay''a Antalya''nın Demre ilçesinde fahri hemşerilik belgesi verildi. Yaklaşık 10 yıldan beri yaz aylarında Demre''deki villasında tatil yapan Bakan''a fahri hemşerilik belgesini Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu tarafından verildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.