Haberler

İstanbul’un temizlik filosuna 60 yeni araç daha…

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi


Dünyanın en temiz şehirleri arasında gösterilen ve çevre yönetimi birçok şehir tarafından model alınan İstanbul, hizmete giren 60 yeni yol süpürme aracıyla temizliğine temizlik katacak. Araçları tanıtan Başkan Topbaş, “Araçlar, ancak 24 bin işçinin yapabileceği 6 milyon metrekare alanı temizleme kapasitesine sahip” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İSTAÇ A.Ş.’nin filosuna eklediği 60 yeni aracın hizmete alınma töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla Dolmabahçe Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, AK Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, Beşiktaş Kaymakamı Nihat Nalbant, İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı İbrahim Demir ve vatandaşlar da katıldı.

İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi’nin denetimindeki cadde ve ana arterlerinde hizmet verecek 60 yeni yol süpürme aracı, en son teknolojiyle üretildi ve 15 milyon YTL’ye mal oldu. Çevreye duyarlı, daha az gürültülü, daha az emisyon üreten araçlar sayesinde İstanbul daha temiz ve daha yaşanabilir bir şehir olacak. Türkiye’de henüz kullanılmayan euro 4 motora sahip araçlar, AB çevre normlarındaki üretimiyle çevreyi çok daha az kirletecek ve daha verimli çalışacak. Yol süpürme araçları süpürülen yollarda havada asılı kalan partikül maddeleri tekrar ortama vermeyerek şehrin hava kalitesini de koruyor. Yeni alınan araçlarla İstanbul’daki yol süpürme aracı sayısı 202’ye yükseldi. İstanbul’da 121 yıkama aracıyla da her gün 900 bin metrekarelik cadde ve meydanlar yıkanarak temizleniyor.

Başkan Topbaş; “İstanbullulardan çevre konusunda daha fazla hassasiyet bekliyoruz!”
Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyanın temizlik ve çevre yatırımları açısından örnek aldığı bir şehir oluşturduklarını belirterek, “Yeni aldığımız 60 süpürme aracı, ancak 24 bin işçinin yapabileceği 6 milyon metrekare alanı temizleme kapasitesine sahip. İstanbul artık havasıyla, suyuyla, çevresiyle ve yatırımlarıyla dünyaya örnek olan bir şehir” dedi.

“İstanbullulardan çevre konusunda daha fazla hassas davranmalarını ve çöplerini yere atmayarak, ayrıştırarak bize yardımcı olmalarını istiyoruz” diye Başkan Kadir Topbaş, yapılan her temizliğin ve yatırımın bir maliyeti olduğunu, bunun da İstanbulluların vergisinden çıktığını hatırlattı. İstanbul’da günlük toplanan 14 bin ton çöpün ayrıştırılarak bir kısmının bertaraf edildiğini, bir kısmandan da çimento fabrikası yakıtı, kompost gübre ve elektrik enerjisi üretildiğinin altını çizen Başkan Topbaş, çöp sularının bile arıtılarak sanayide ve parkların sulamasında kullanıldığına dikkat çekti.

Kadir Topbaş, “İstanbulluların ve gelecekte çocuklarımızın yaşamaktan gurur duyduğu, insanların mutluluk içinde yaşadığı, her alanda dünyaya örnek olan ve dünya tarafından takip edilen bir şehir oluşturuyoruz. Çevre yatırımlarıyla İstanbul’un florasını ve endemitini yeniden canlandırırken, ulaşım, kültür, sanat ve tarihi dokunun ihyasına yönelik yatırımlarımızla da İstanbul’un eşsiz güzelliklerini bir bir ortaya çıkartıyoruz” şeklinde konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.