Haberler

Kaçak dolguya 8 kat izin kıyağı

Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Oktay Çayırlı, Yaşar Anter
Güllük Körfezi Pina Yarımadası’nda otel inşa eden MNG Holding’e 8 kata kadar imar izni verilmesi ve bazı yolların kamuya kapatılması yöredeki sivil toplum kuruluşlarını isyan ettirdi. "Burayı beton yığınına çevirecekler" diyen örgütler plana itiraz etti.

MNG Holding’in kaçak dolgusuyla gündeme gelen Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’ndaki otel inşaatında yeni yapılan imar planında 8 kata kadar izin verildiği haberi ortalığı karıştırdı.

MNG’ye kıyak
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 10.04.2008 tarihinde Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından onaylandıktan sonra 1 Haziran’da askıya çıkarıldığı belirtilen Güvercinlik Turizm Merkezi Çomça Mevkii Uygulama İmar Planı Revizyonu, Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’nda kiraladığı 85 dönüm orman arazisinde 1200 yataklı 5 yıldızlı turistik tesis yapmaya hazırlanan Mehmet Nazif Günal’ın sahibi olduğu MNG Holding’e kıyak olarak nitelendi. 8 kat izniyle birlikte bazı imar yollarının kamuya kapatılacak olması Milaslı sivil toplum örgütlerini isyan ettirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na itiraz dilekçesi vererek planın iptalini istediklerini belirten Milas Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma- Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Çağlar Tüfekçi, vakıf binasında toplantı düzenleyerek tepkilerini dile getirdi. Tüfekçi, planın Milas’ın doğal, kültürel ve turizm gelişmesine büyük zarar vereceğini belirterek şunları söyledi:

"Planda kamunun kullandığı mevcut yolun, turistik tesis tarafından kamunun kullanımına kapatılması öngörülürken, İmar ve Kıyı Kanunları bunun aksini söylüyor, kıyıların ve sahil şeridinin kamu kullanımına açık tutulmasını öngörüyor. Bu planlarda sahil şeridi ve kıyı tamamen kamu kullanımına kapatılarak MNG’nin yapacağı tesise bırakılacak. Plan notlarında verilen beş kat, uygulama sonucu bodrum katları ile birlikte 8 kat olarak ortaya çıkacak. Bu nedenle meslek odaları ile birlikte plana itiraz ettik, itirazımız dikkate alınmadığı takdirde konuyu bölge idare mahkemesine götüreceğiz."

Sıra Milas’ta
Milas’ın Bodrum’dan sonra turistik yatırımların en yoğun olduğu kent haline geldiğini belirten Şehir Plancısı Ferkan Fehmi Varan da "Bodrum’u beton yığınına çevirdiler, toprak bitince Milas sınırına dayandılar" diyerek tepkisini dile getirdi. Milas’ın Güllük Körfezi’nde 240 kilometre uzunluğunda kıyısı olduğunu, son iki yıl içinde yerli ve yabancı yatırımcıların cazibe merkezi haline gelmesi nedeniyle plan notlarında oynamalar yapılarak ranta yönelik hazırlıkların sürdürüldüğünü dehşetle izlediklerini kaydeden Varan, "5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Milas’ın doğası ve kültürü ile korunması, planların yağmaya yönelik değil, değerlerin korunmaya yönelik ve kamu yararı gözetilerek hazırlanmasını istiyoruz. Planlara itirazımız gözönüne alınmazsa hem itirazlarımızı hem de eylemlerimizi sürdüreceğiz" dedi.

Denizi doldurdular sıra karada
MNG Holding’in Çomça Koyu’nda inşaatını başlattığı turistik tesisin molozlarıyla denizi doldurması ortalığı karıştırmıştı. Maliye ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayıyla MNG’ye kıyı kenar çizgisinde plan tadilatı yapma ve iskele, marina, sahil dolgusu yapmak için proje geliştirmesi için bir yıllık ön izin verilmişti. Şimdi de Pina Yarımadası’ndaki otel inşaatı için 8 kat izni çıktı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.