Haberler

Ayasofya müze kalmalı

Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
Danıştay, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptalini isteyen derneğin talebini yerinde bulmadı.

Danıştay 10. Daire, Ayasofya Camii’nin müzeye dönüştürülmesine ilişkin 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemini reddetti.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserler ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya Camii’nin müzeye çevrilmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın kaldırılması istemiyle dava açtı. Dernek, ülke çıkarları için Ayasofya’nın müze vasfının korunabileceğini, ancak ibadete açılması gerektiğini savundu. Danıştay 10. Daire, Ayasofya Camii’nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı oybirliğiyle reddetti. Kararda, türbe, akaret, muvakkithane ve medreseyi de kapsayan taşınmazın 1934’te müzeye çevrilmesine karar verildiği anımsatıldı.

Dünya Miras Listesi
İnsanlığın ortak mirası olan evrensel kültürel ve doğal sitleri dünyaya tanıtmak, toplumda evrensel mirasa sahip çıkma bilinci oluşturmak ve yok olan kültürel değerlerin yaşatılması amacıyla UNESCO tarafından Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme hazırlandığına dikkat çekilen kararda, Türkiye’nin de bu sözleşmeyi imzaladığı hatırlatıldı.

Sözleşmeye göre, Dünya Miras Komitesi tarafından Dünya Miras Listesi oluşturulduğu belirtilerek listeye giren eserlerin bulundukları ülkenin garanti edilmiş kültürel varlığı kabul edildiği vurgulandı. Kararda, evrensel değerlere sahip Ayasofya’nın günümüze kadar uzanan süreçte tarihe tanıklık ettiği ve insanlık tarihinin birden fazla anlamlı dönemini temsil eden yapı tipinin örneği olduğu ifade edildi.

Ayasofya’nın dünyaya tanıtılması işlevinin gereği gibi yerine getirilmesi için sadece müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığı kaydedildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.