Haberler

Kırıkkale’ye deniz suyu arıtma tesisi

Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Erhan Gögem
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in "Kızılırmak suyu içiliyor" dediği Kırıkkale’de belediye Ankara’nın da kullandığının ötesinde teknolojiye sahip 25 milyon YTL maliyetle Deniz Suyu Arıtma Tesisi kurdu.

Kırıkkale Belediyesi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip, kurduğu deniz suyu arıtma tesisiyle musluklardan memba kalitesinde suyu akıtmak üzere son aşamaya getirdi. Belediye Başkanı Veli Korkmaz, 25 milyon 370 bin YTL’ye mal ettikleri Reverse Osmosis (Membran) Deniz Suyu arıtma sistemi tesisini bu ay içinde hizmete açacaklarını söyledi.

Arıtma tesisiyle ilgili revizyonun yapılması ve Membran Ünitesi montajlarının tamamlanmasının ardından test aşamasına gelindi. Tesisin son durumunu gezen Belediye başkanı Veli Korkmaz, "Barajdan alınan su, tesisimizde ilk olarak havalandırma kısmına alınarak burada içerisindeki demir ve benzeri metaller oksijen kazandırılarak gideriliyor. Buradan durultucu ünitesine alınan su, çökertme yapılarak içerisindeki bir takım materyaller gideriliyor. Kum filtresinde durultucu ünitesinden kaçan bir takım materyaller süzülüyor. Yeni kurulan ultrafiltrasyon ünitesine alınan su, burada tekrar bir ön arıtmadan geçirildikten sonra Reverse Osmos besleme deposuna alınıyor. Burada yine kartuş filtreleri ile tekrar bir ön arıtma yapıldıktan sonra Ozmos Membranlarına alınıyor" dedi.

Suyun tesise girişinden çıkışına kadar birçok işlemden geçtiğini belirten Başkan Korkmaz, şöyle devam etti:

"Kırıkkale’nin günlük ihtiyaç duyduğu su miktarı 55 ile 60 bin ton. Tesisin faaliyete geçmesi ile birlikte biz günlük 90 bin ton su üretebileceğiz. Kentin ilerleyen dönemlerdeki nüfus yapısı da düşünülerek ayarlanan tesis, Türkiye’de şehir bazında kullanılan ilk tesis olacak. Daha önce iller bankası desteği ile yapılan çökertme sistemli bir tesisimiz vardı. Kızılırmak’tan alınan ham su içmeye müsait olmadığı için Reverse Ozmos denilen bu sistemi büyük bir araştırmanın ardından hayata geçirmeye çalıştık. Türkiye’de en kaliteli suyu, iddia ediyoruz bu tesis sayesinde Kırıkkale halkı içecek."

Korkmaz, 10 bin ton civarında bulunan su deposu kapasitesini 65 bin tona çıkardıklarını, eski depoların bakımı ve temizliğini yaptıklarını da belirtirken, "Böylece halkımız su kesintisinden kurtulup, bu ay içinde sağlıklı suyu içiyor olmanın mutluluğunu yaşayacak" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.