Haberler

Gökçek: Ankara’nın cazibe merkezleri denizi aratmıyor

Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
Ankara’nın dünyadaki emsal kentlerle karşılaştırıldığında rekreasyon alanlarında bir numara olduğunu iddia eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Cazibe merkezlerimiz denizi aratmıyor" dedi.

Ankara, göl ve baraj çevresinde oluşturulan rekreasyon alanları ve dinlenme tesisleri ile yaz mevsimini kentte geçirmek zorunda olanlara, birbirinden ilginç alternatifler sunuyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dünyadaki emsal kentlerle karşılaştırıldığında Ankara’daki rekreasyon alanlarının 1 numara olduğunu söyledi.

Dünyanın hiçbir kentinde Ankara’da olduğu gibi 6 tane dev rekreasyon alanının bulunamayacağını öne süren Gökçek, "Bilemediniz bir-iki tanedir. Ankara’da ise bu rakam 6 tanedir. 7’ncisi ise önümüzdeki dönemde tamamlayacağımız Gençlik Parkı olacaktır" dedi.

Ankara’da tatile gidemeyen vatandaşların ve hatta Anadolu’dan tatil yapmak üzere başkente gelenlerin çok rahatlıkla vakit geçirebileceği cazibe merkezlerinin bulunduğunu bildiren Gökçek, şunları kaydetti:

"Biz bu bölgelere bol miktarda hayat noktaları koyduk. Sadece oturulabilecek yerler değil, piknik yapılabilecek alanlar oluşturduk. Spor yapılabilen, havuzların içinde kayıklarla gezilerin yapılabileceği alanlar oluşturduk. Ankara’da vatandaşlarımız her hafta sonu bir rekreasyon alanını ziyaret etse, zaten yazı otomatik olarak geçirmiş ve deniz gereksinimlerini de gidermiş olurlar."

Bayındır Barajı Mavi Göl
Bayındır Barajı Mavi Göl, uzun bir süre Ankara’nın içme suyu ihtiyacını karşıladı ancak zaman içerisinde bu ihtiyacı karşılayamaz hale geldi. Büyükşehir Belediyesine devredilen Bayındır Barajı, büyük bir rekreasyon alanına dönüştürüldü ve baraj, içindeki 6.5 milyon metreküplük su masmavi renginden esinlenerek "Mavi Göl" adını aldı. Bayındır Barajı Mavi Göl Projesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca yapıldı.Bayındır Barajı Mavi Göl Rekreasyon Alanı yeşil alan, piknik alanı ve su alanı ile toplam 2.120.694 metrekarelik alan üzerine kurulu. Rekreasyon alanında; piknik alanları, at maneji, çocuk oyun alanları, spor alanları, marina ve iskeleler, araç ve yaya yolları, çay bahçeleri bulunuyor.

Çamkoru dinlenme tesisleri
Kızılcahamam''da izcilerin kamp yeri olan Çamkoru, günübirlik kullanıma açık olup, 1957 yılında kuruldu. 27 hektar genişlikte ve Ankara’ya 100 kilometre mesafedeki Çamkoru’nun bitişiğinde geyik üretim istasyonu bulunuyor. Çamlıdere Barajı da, Bayındır Çayı üzerinde, içme-kullanma ve sanayi suyu temini amacıyla 1976-1984 yılları arasında inşa edildi. Kaya gövde dolgu tipi olan baraj günübirlik gezi ve piknik alanı olarak da kullanılıyor.

Soğuksu Milli Parkı
1959 yılında Milli Park olarak tesis edilen Soğuksu Milli Parkı, Ankara’ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil ediyor. Volkanik bir sahada olması nedeniyle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunan park, kaplıca turizmi açısından da kullanılıyor.

Flora yönünden zengin bir bitki yapısına sahip Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunuyor. Milli Park alanında ayı, çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar ve 35’in üzerinde kuş cinsi yer alıyor. Parka bağlı olarak kurulan çiftlikte ise kınalı keklik, çim keklik, şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin üretiliyor. Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekanlar da yer alıyor.

Mogan Gölü
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca yaptırılan Mogan Gölü Çevresi Rekreasyon Alanı, Gölbaşı sınırlarında yer alan Mogan Gölü kıyısında toplam 601.879 metrekarelik alana kuruldu. Bu alanın "Doğa Parkı" olarak ayrılan 203.650 metrekarelik kısmında nesli tükenmekte olan kuşlar, kuluçka ve yavrulama mevsiminde konaklıyor. Bu nedenle alanda Kuş Gözlem evleri yapıldı, yaya olarak ulaşım sağlamak amacıyla karadan ahşap yürüme yolu inşa edildi. Yürüme yolu kuluçka döneminde kapatılıyor. 398.229 metrekarelik geri kalan alan üzerinde günübirlik tesislerin de bulunduğu rekreasyon düzenlemeleri yapıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.