Haberler

Rüzgârdan 15 milyar dolar

Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Enerji Bakanı Güler, bu ay üç rüzgar tesisinin açılacağını, hedeflerinin rüzgâr türbinlerinin Türkiye’de yapılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, rüzgâr, güneş ve su gibi enerji kaynakları konusunda önemli adımlar attıklarını söyledi. Güler, “Enerjide Yükselen Yeni Bölgesel Güç: Türkiye” ana temasıyla düzenlenen 5. Türkiye Enerji Forumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bölgesinde önemli bir enerji oyuncusu haline geldiğini, yerli yerli kaynaklara ve yenilenebilir enerjiye ağırlık veren bir politika sürdürdüklerini kaydetti.

Güneşte büyüyeceğiz
Bu ay 3 rüzgâr tesisinin açılacağını, bunun da önemli bir adım olduğunu belirteren Güler, hedeflerinin rüzgâr türbinlerinin Türkiye’de yapılmasını sağlamak olduğunu, burada piyasanın en az 15 milyar dolarlık büyüklüğe sahip bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’nin rüzgârdan sonra güneşteki büyük potansiyelini keşfettiğini ve Türkiye’nin İspanya’nın da önünde bulunduğunu belirten Güler, buradan önemli bir enerji elde edilebileceğini, ancak sistemin pahalı olduğunu, önümüzdeki dönemde ise buradaki maliyetlerin düşmesinin beklendiğini söyledi. Güler, güneşte gerekli yatırımların yapılması halinde Türkiye’nin diğer ülkelere örnek olacağını ve güneşte önemli bir ülke haline gelebileceğini söyledi. Güler, Avrupa’nın elektrik arz güvenliğinde Türkiye’nin önemli bir rol almak üzere olduğun belirterek, “Hükümetler arası anlaşmayı da önümüzdeki 2 ay içinde imzalayacağımızı düşünüyorum” dedi. Hilmi Güler, Temmuz ayı sonundan itibaren Yunanistan’a elektrik satılacağını da sözlerine ekledi.

Zonguldak’a 3 bin işçi müjdesi
Zonguldak’ı ziyaretinde Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) 1500 artı 1500 olmak üzere 3 bin maden işçisi alınacağı sözünü veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesi kentte sevinçle karşılandı. Yer altı ve üstünden binlerce kişinin emekli olması, yerine işçi alınmamasının zararı artırdığını belirten TTK yetkililerinin başvurusu olumlu karşılandı. TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, 2003-2007’de 2.1 milyar dolar zarar eden kurumda yeni işçilerle kişi başına 3 bin ton üretim yapıp zararı azaltmayı planladıklarını söyledi. Dağdelen, “Sayın Başbakanımız yeni alınacak işçilerin katkısı konusunda açıklamalarımızdan etkilendi, müjde verdi” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.