Haberler

Eroğlu: Kyoto protokolü adaletsiz

Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Şükran Kaban
Türkiye’nin Kyoto Protokolü''ne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin tasarı TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyon toplantısına katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu milletvekillerine tasarıyla ilgili bilgi verirken, soruları da cevaplandırdı.Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmadığını belirten Bakan Eroğlu, buna rağmen, hükümetin 2003 yılından itibaren İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu oluşturarak muhtemel senaryolar ile alınacak tedbirlerin değerlendirildiğini söyledi. Bu kapsamda temiz enerji kaynaklarının devreye sokulduğunu anlatan Eroğlu, 9 Temmuz''da 61 adet hidroelektrik santralin temelinin atılacağını kaydetti.

4 yıl yük getirmeyecek
Kyoto’da bazı adaletsizlikler olduğunu da dile getiren Çevre ve Orman Bakanı şunları söyledi: “Bazı ülkelerin hiç yükümlülükleri yok. Bazı ülkelere yükümlülük verilmiş. Hatta bazı ülkelere, diğer ülkeleri maddi açıdan destekleme zorunluluğu getirilmiştir.” Eroğlu, protokolün Türkiye’ye 2012’ye kadar mali yük getirmeyeceğini söyledi. 

Kuraklığa karşı 81 ilde yatırım yapılıyor 
Meclis Dışişleri Komisyonunda bir sunum yapan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmamasına rağmen üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirdiğini söyledi. Eroğlu, su sıkıntısı çekilmemesi için 81 ili kapsayan eylem planı hazırlandığını, kritik olan illerde yatırımların başlatıldığını kaydetti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.