Haberler

Aspendos''ta gösteri merkezi yapılması

Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: CNN Türk
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, ''''Aspendos veya Perge gibi ülkemizin veya insanlığın kültür mirasını oluşturan eşsiz eserlerin restorasyonu yapılsa dahi sürekli etkinlikler için kullanımı son derece yanlıştır'''' dedi.

Özgen, yaptığı yazılı açıklamada, Aspendos''ta 3''üncü derece sit alanına bir gösteri merkezi yapılmasına izin verilmesine ilişkin basında çeşitli haberler yer aldığına işaret ederek, ne olduğu tam anlaşılmayan yeni bir sorunla karşı karşıya kalındığını belirtti.

Antalya''da geniş kapasiteli toplantı ve gösteri merkezlerinin inşa edilmesi ve uluslararası nitelikte kültür ve sanat etkinlikleri yapılmasının elbette gerekli olduğunu ifade eden Özgen, ancak özellikle özel girişime dayalı ticari niteliğe de sahip etkinlikler için tarihi alanların tahsis edilmesini anlamanın mümkün olmadığını kaydetti. Özgen, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Aspendos veya Perge gibi ülkemizin veya insanlığın kültür mirasını oluşturan eşsiz eserlerin restorasyonu yapılsa dahi sürekli etkinlikler için kullanımı son derece yanlıştır. Bu eserlerin restorasyonu devlet veya sponsor desteğiyle, fakat herhangi bir ticari amaç olmaksızın yapılmalıdır.

Özel sektörün restorasyon destekleri vergi muafiyeti gibi önlemlerle teşvik edilmelidir. Aksi halde restorasyon koşuluyla olsa dahi ticari amaçlı kullanımlara izin verilmesi tarihi eserlerin tahribatına yol açacaktır.

Tarihi yerlerin gerekli koşullar yerine getirilerek az sayıda sembolik etkinlikler için kullanımı uluslararası tanıtım açısından kabul edilebilecek bir durumdur. Ancak, Aspendos veya Perge gibi tarihi alanların çeşitli gösteriler için sürekli kullanımı İstanbul''da Topkapı Sarayı''nın otel olarak kullanılmasına benzer bir durumdur.

Bu tür olayların tekrarlanması devletin kültür veya sit alanları ile ilgili politikası hakkında ciddi kuşkuların ortaya çıkmasına, toplumda tarih ve çevre duyarlılığının azalmasına neden olmaktadır."

Aspendos ile ilgili kamuoyunda soru işaretleri yaratan tahsis ve izinlerle ilgili yetkili kurumlar tarafından tatmin edici açıklama yapılmamasının anlaşılır olmadığını belirten Özgen, bu nedenle ilgili kurumların bir an önce konuyu aydınlığa kavuşturmalarını beklediklerini kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.