Haberler

Merkez Bankası İstanbul’a geliyor

Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu başkanlıkları ile Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasını öngören kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu.

Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM başkanlığına sunuldu. Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı Kanununda yapılan değişikliğe göre, Vakıflar Bankası Genel Kurulu, bankanın merkezinin yurt içinde başka bir ile nakline karar verebilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nda yapılan değişiklik de bankanın merkezinin İstanbul’da olmasını düzenliyor. Banka Meclisi toplantılarının da İstanbul’da yapılmasını öngören tasarı, Merkez Bankası Risk Merkezi’ne ilişkin bankanın kanununda yer alan hükümleri yürürlükten kaldırılıyor.

Merkez İki Yılda Taşınacak
 
Merkez Bankası merkezinin İstanbul’a taşınmasına ilişkin iş ve işlemler tamamlanıncaya kadar bankanın idari merkezi Ankara’da olacak. Banka Meclisi toplantıları da Ankara’da yapılacak. Taşınma işlemi, 2 yıl içinde tamamlanacak. Bakanlar Kurulu, bu süreyi uzatabilecek.

Merkezlerinin İstanbul olması öngörülen Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da taşınmaya ilişkin iş ve işlemler tamamlanıncaya kadar Ankara’da faaliyetine devam edecek. Taşınma işlemleri, 2 yıl içinde tamamlanacak. Bakanlar Kurulu, bu süreyi uzatabilecek.

Risk Merkezi TBB''yr Devredilecek
Merkez Bankası nezdindeki Risk Merkezi faaliyetleri, Türkiye Bankalar Birliğine (TBB) devredilecek. TBB nezdinde, kredi kuruluşları ile BDDK’ca uygun görülecek finansal kuruluşların müşterilerinin risk durumlarına ilişkin bilgileri toplamak ve bu kuruluşlar ile BDDK, Merkez Bankası ve kanunen yetkili kuruluşlarla paylaşmak üzere Risk Merkezi kurulacak.

TBB, Risk Merkezi’nin kuruluş amaçları doğrultusunda özel hukuk tüzel kişileri ile kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi talep etmeye, bu kurum ve kuruluşlar ile BDDK’nın uygun görüşüne dayalı bilgi alımına yönelik sözleşmeler imzalamaya yetkili olacak. Süresinde ödenmeyen aidatlar ve komisyonlar, TBB’ce kanuni yollara başvurularak tahsil edilecek. Risk Merkezi, topladığı her türlü bilgiyi, BDDK ve Merkez Bankası’na istenen biçim ve sürede vermekle yükümlü tutulacak.

Erdoğan "Danışmayız" Dedi, Yılmaz İstifayı İma Etti 
Merkez Bankası’nın taşınması hükümetle Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz arasında tartışma yaşanmasına neden olmuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşımak konusunda ‘Kanunsa çıkartırız, kimseye danışmaya ihtiyaç yok’ diyerek kararlı konuşmuştu. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise, taşınmaya karşı olduğunu belirterek, “Yasa çıksa da uygulamam, uygulamak isteyene yerimi bırakırım” demişti.

Yılmaz''dan Yeşil Işık: Yasa Değişirse Geliriz
Ancak Ocak ayında yaşanan bu gerilim sonrasında Durmuş Yılmaz son açıklamasında taşınmaya ‘yeşil ışık’ yaktı. Yılmaz, Merkez Bankası olarak İstanbul’un bölgesinde finansal merkez haline getirilmesi çabalarını desteklediklerini vurgulayıp, “Eğer bugünkü yasa geçerliliğini devam ettirirse biz Ankara’da kalacağız. Ancak yasa değiştirilirse İstanbul’a geliriz” diye konuşmuştu.

ASO: 1.5 Milyar Dolar Çıkacak
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, MB, BDDK ve kamu bankalarının İstanbul’a taşınması halinde, Ankara ekonomisinden yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında bir paranın çıkacağını belirtmişti.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ise MB ve bankacılık sektörünün tüm ağırlığının İstanbul’da toplanmasında fayda olduğunu dile getirmişti.

4 Bin 800''e Yakın Personeli Var
Merkez Bankası 3 Ekim 1931 tarihinde Ziraat Bankası binasında faaliyete geçti. Merkez Bankası günümüzde Ankara Şubesi olarak kullanılan hizmet binasına 1933 yılında taşındı. Bankanın yaklaşık 4 bin 800 personeli bulunuyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.