Haberler

Yabancılar kredi vermezse Ilısu Barajı''nı kendimiz yaparız

Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Referans
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Projesi''ne yabancı kuruluşların kredi vermekten vazgeçmeleri durumunda hükümetin kendi imkanlarıyla projeyi tamamlayacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Projesi''nde dış kaynaklı kredi konusuna ilişkin spekülasyonlar yapıldığına işaret ederek, "Kredi sorununu gerekirse GAP, DAP, KOP kapsamında ayırdığımız finanstan çözeriz. Buradan geri adım söz konusu değil" dedi

Ulusal Enerji Forumu tarafından "Enerjide Yükselen Yeni Bölgesel Güç: Türkiye" ana temasıyla dün düzenlenen 5. Türkiye Enerji Forumu''nda konuşan Erdoğan, dünyadaki enerji sorununa değinerek, Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre 2030 yılına kadar dünya enerji talebinin yüzde 50 artacağına işaret etti. Türkiye''nin 2015 yılında ham petrol ihtiyacının yarısını kendi kendine karşılayacak duruma gelmesi için çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, Türkiye''nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,6 oranında büyüdüğünü belirterek, "Türkiye çok sağlıklı, çok sağlam bir zeminde büyümeye devam ediyor" dedi. Türkiye''nin 2020 yılına kadar enerji talebinin yıllık yüzde 6 oranında artacağını varsaydıklarını dile getiren Erdoğan, 2020 yılında 220 milyon ton petrol eşdeğerine ulaşılacağının tahmin edildiğini söyledi.

Erdoğan, hükümet tarafından "GAP''ın anahtar projesi" olarak sunulan ancak Hasankeyf bölgesinde yaratacağı doğal ve sosyal tahribat nedeniyle kamuoyunda sıkça tartışılan Ilısu Projesi''ne ilişkin açıklamalarda da bulundu. 1200 megavat gücündeki Ilısu Projesi için 15 gün önce bölgede incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Burada özellikle bir çok spekülasyon yapılıyor. Yani kredi noktasında, finansör olacak ülkeler, ister bu finansı versin, ister vermesin, biz bunları GAP, DAP, KOP kapsamında yatırım ayırdığımız finanstan kesinlikle çözme kararlığı içindeyiz. Buradan geri adım söz konusu değil. Zira alınmış mesafeler var. Bütün bölgede korumaya yönelik çalışmalar bitirilmiş vaziyette. Bütün barajlarla ilgili çalışmalar hızla devam ediyor" diye konuştu.

Enerji sektörü otomotivi geçecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de Türkiye''nin bölgesinde önemli bir enerji oyuncusu haline geldiğini belirterek, "Hedefimiz inovasyona dayalı enerji sektörünün, otomotiv sektörünü geçmesi. Otomotiv sektörüyle yarışan bir enerji sektörü var. Bu ay 3 rüzgar tesisinin açılacağını, bunun da Türkiye için önemli bir adım olduğunu belirten Güler, hedeflerinin rüzgar türbinlerinin Türkiye''de yapılmasını sağlamak olduğunu, burada piyasanın en az 15 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğunu kaydetti. Yunanistan Kalkınma Bakanı Hristos Folyas ise, enerjinin herkes için stratejik bir konu olduğunu belirterek, "Bu konu, teorik düzeyde ya da iyi dilek düzeyinde kalmamalı, halklarımıza ortak çıkar sağlayacak projelerde temellendirilmeli" dedi.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında hayata geçirilecek "Ilısu Barajı Projesi"nin 2013 yılında tamamlanması planlanıyor. Faaliyete geçtiğinde göl hacmi bakımından Türkiye''nin en büyük ikinci barajı, yıllık üretim olarak ise dördüncü büyük hidroelektrik santrali olacak Ilısu Barajı, 12 bin yıllık tarihi Hasankeyf kenti de dahil 80 köyü sular altında bırakacak. Bölgedeki tarihi ve sosyal dokuyu yok edeceği için çokça eleştirilen projenin finansmanı için yurtdışından 1.2 milyar euroluk kredi sağlanacak. Söz konusu kredi için Avusturya, Almanya ve İsviçreli kredi kuruluşları ile el sıkışıldı. Ancak aralarında WWF, Greenpeace ve Doğa Derneği''nin bulunduğu yerli ve yabancı sivil toplum örgütleri, hükümetin kredi alabilmek için gereken 150 koşuldan hiçbirini hayata geçirmediğini belirterek, söz konusu kredinin iptal edilmesini istiyor. Avusturya, Almanya ve İsviçre hükümetleri tarafından da desteklenen kredi kuruluşları ise, "Kredi vermemek son seçeneğimiz. Türkiye''ye güveniyoruz" şeklinde görüş bildiriyor.

Türkiye, Yunanistan''a 3 aylık elektrik satacak
Uluslararası Enerji Forumu tarafından düzenlenen 5. Türkiye Enerji Forumu kapsamında Türkiye ile Yunanistan arasında elekrik satış protokolü de imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Yunanistan Kalkınma Bakanı Christos Folias tarafından imzalanan protokole göre, Türkiye Yunanistan''a 3 ay boyunca 200 megavatlık elektrik satacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.