Haberler

Başkan Topbaş’ın Tepebaşı’ndaki hayali gerçekleşiyor…

Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi


Tepebaşı’nda TRT stüdyolarının ve İMP’nin bulunduğu alana, projesini dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’nin çizdiği ve içinde dram tiyatrosu ile konser salonunun da bulunacağı muhteşem bir kültür merkezi yapılacak. Başkan Topbaş, projenin müjdesini merkezin yapımına talip olan İşadamı İnan Kıraç ile birlikte verdi.

Tepebaşı’nda TRT stüdyoları ile İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nin (İMP) bulunduğu alana, avam projesini dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’nin çizdiği, mimari estetiğiyle dünyanın ilgi odağı olacak muhteşem bir kültür merkezi inşa edilecek. Toplam 14 bin metrekarelik alanda 200 milyon dolarlık dev bir yatırımla, içinde Başkan Topbaş’ın hayali olan tarihi dram tiyatrosu ile 1850 kişilik konser salonu ve 4 bin araç kapasiteli otoparkın da bulunacağı kültür merkezi hayata geçecek.

TRT ile prensipte anlaşıldı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, projenin müjdesini merkezin yapımına talip olan İşadamı İnan Kıraç ile birlikte İMP’de düzenlediği basın toplantısında verdi. 2005 yılının Ocak ayında İnan Kıraç ile toplam 14 bin metrekarelik bu alana TRT stüdyo binası yerine kültür merkezi yapılması konusunda görüştüklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, TRT’ye stüdyolarını taşıyabileceği bir yer önerdiklerini ve prensipte anlaştıklarını söyledi.TRT''nin ve IMP’nin birkaç ay içinde taşınacağını ifade eden belirten Başkan Topbaş, “TRT kendi hissesini satacak. Biz de yap-işlet olarak ihaleye çıkacağız. TRT’nin hissesiyle ilgili sancılı bir süreç yaşandı. 2005’te bir adım attık. Sadece biz olsaydık bugüne kadar bu işi 50 kere bitirirdik. 2005’te adım atabilseydik 2010 Avrupa Kültür Başkenti''ne yetişebilirdi. Ancak israf edilen zamanı telafi etmek için birlikte hızla adım atacağız. Sayın Başbakanımızın da bu konuyla ilgili talimatı var. İstanbul’un böyle önemli bir eseri kazanma yönündeki heyecanımızı yeniledik. Burada yapılacak eser İstanbul, Türkiye ve dünya için önemli bir kazanım olacak. Yeni yılla birlikte kültür merkezinin temelini atarız diye düşünüyorum. Sayın İnan ve Suna Kıraç’a da teşekkür ediyorum. Büyük bir metanet ve sabır gösterdiler. Bu süre içinde azimlerinden hiçbir şey kaybetmediler” diye konuştu.

Proje için açık ihale yapılacak…
Şehirlerin kentsel ifadelerle yeterli olmadığını, kültürel ve sanatsal aktiviteleriyle insanlığın ortak lisanı olan sanatsal çevreleriyle tanışmasının ve bunun yansıtmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, opera, müze ve kültür merkezi gibi yerlerin o şehirlerde yükselen değerler olarak ve insanlığa yansıyan önemli mekanlar olarak ortaya çıktığına dikkat çekti. İstanbul’un 2 bin 700 yıl yönetim merkezliği yapmış dünyanın en önemli şehirlerinden biri olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, kültür ve medeniyetlerin buluştuğu İstanbul’da geçmişten günümüze kadar gelen dünyaca ünlü eserlere bir yenisini daha eklemek istediklerini, böylece geçmişteki değerleri geleceğe taşırken yeni eserlerle şehrin mimarisini güçlendireceklerini anlattı.

“İstanbul’u dünya ile yarışan bir şehir haline getirmeyi hedeflerken sadece şehir içindeki yaşam kalitesini düzeltmek değil, onun ötesinde kültürel ve sanatsal aktivitelerle dünya ile yarışan bir şehir yapmayı hedefimize koyduk” diyen Başkan Topbaş, İstanbul’un 2010 kültür başkenti olma talebinin kabul edildiğini ve 2010’a hızlı bir şekilde hazırlandıklarını hatırlattı. Kültür merkezi projesi için herkese açık ihale yapacaklarını, ancak ihale şartnamesine dram tiyatrosu ve konser salonunun yapımı ile Mimar Frank Gehry’nin çizdiği projeye uyulması şartını koyacaklarını vurgulayan Kadir Topbaş, konuyla ilgili çalışmaların en kısa sürede başlayacağını da sözlerine ekledi.“Frank Gehry İstanbul’a ve Mimar Sinan’a hayran…”
Toplantıda konuşan İşadamı İnan Kıraç da Başkan Topbaş’ın önerisiyle böyle bir projeye başladıklarını, çıkan bazı sorunlar nedeniyle kültür merkezinin yapımının geciktiğini belirterek, “Buraya inşa edilecek kültür merkezi 200 milyon dolarlık bir projedir ve 2 üniteden ibarettir. Bir tanesi eski tiyatrodur, dışı yenidir ama içi eski kalacaktır. İkincisi de 1850 kişilik büyük bir konser salonu. Bu konser salonunda dünyanın en ileri teknolojisi kullanılacaktır. Böyle bir yatırımı Suna Kıraç adına yapılması için Suna İnan Kıraç Vakfı içinden böyle bir fon ayırdık. Projeyi biz gerçekleştirirsek merkezin adı Suna Kıraç Kültür Merkezi olacaktır” diye konuştu.

Kültür Merkezinin yapımıyla ilgili 2005 yılında dünyaca ünlü mimar Frank Grehry ile görüştüklerini ifade eden Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü; “Gecikme nedeniyle bizim projemiz Gehry’nin kendi internet sitesinde en alt sırada durmakta. Kendisiyle 1 senedir temasım yok. Gehry daha önce Sayın Başkanıma ve Başbakanıma geldi. Konuşmalar yaptı, hepsinden teşvik aldı. Fakat buranın sahibi olamadığımız için buna başlayamadık. O nedenle de ben iş adamı olarak, ilk defa sözünde duramayan iş adamı şekline döndüm. Bu formaliteler tamamlandıktan sonra kendisini tekrar ikna etmeye çalışacağım. Eğer ikna edemezsem sizlerin önünde söz veriyorum, dünyaya, Türkiye''ye yakışır dünyanın çok mühim mimarlarından birisi bu projeyi yapacaktır. Tek gayem bu projenin bizler hayatta iken bitirilmesidir. Bu projeyi eğer zamanında bitirsek İstanbul, dünya çapında bir esere yapıya sahip olacaktır. Öte yandan, bu merkezin bakımının senelerce sağlanması için ilave 5 milyon dolarlık bütçenin lazım. Bunun içinde 75-80 milyon dolarlık bütçeli fon oluşturulması gerekiyor. Suna İnan Kıraç Vakfı’nun bu yapı için ayırdığı rakamın 300 milyon doların çok üstündedir.”

Frank Grehry’in İstanbul''u çok sevdiğini, Mimar Sinan ve Ayasofya hayranı olduğunu anlatan Kıraç, “Onların arasına kendi eserini koyma heyecanını yaşıyor. Bütün heyecanı bu benim son eserim olsun heyecanıdır. Bu işi konuşmaya başladığımızda 76 yaşındaydı şimdi aşağı yukarı 80 yaşında. ‘80 yaşımda bu işi bırakıyorum’ diyordu ancak bir süre daha çalışacakmış. Bir işadamı olarak ilk defa sözünde duramayan biri oldum. Arazinin tahsisi sağlandığında hemen atlayıp kendisiyle görüşerek ikna edeceğim” dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.