Haberler

Başkan Topbaş’tan ‘suda tasarrufa devam’ çağrısı!

Tarih: 8 Temmuz 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Melen Çayı’nda azalma tespit edilmesine rağmen İstanbul’da suyla ilgili riskli bir durumun olmadığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Herkesin doğal kaynakları tüketirken çok dikkatli olması gerekiyor. Bunu geçen yıl birlikte başardık, yine başaracağımıza inanıyorum” dedi.

İMP’de düzenlediği basın toplantısında Tepebaşı’nda TRT stüdyolarının ve İMP’nin bulunduğu araziye içinde dram tiyatrosu ile konser salonunun da bulunacağı muhteşem bir kültür merkezi yapılacağını müjdeleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

Melen Çayı’ndaki su oranının azalmasıyla ilgili bir soruyu cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, “Susuzluk her daim gündemde, dünyanın artık doğal kaynakları tükeniyor. Evet, Melen’de bir eksilme var. Su tedariki konusunda ciddi şekilde çalışıyoruz. Ama bu 3-4 yıl daha zaman istiyor. Melen’e Baraj yapılması şu kadar yıl, Rezve’den su gelmesi 1 yılı aşkın bir zaman” dedi.

Havanın sıcaklığının buharlaşmayı hızlandırdığını ve İstanbulluların mutlaka suyun kullanımında tasarruflu olması gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “Her şeyden önce tüm insanların doğal kaynakları tüketirken dikkatli olması gerektiğini söylemek istiyorum. Bu elektrik enerjisinden tutun da akaryakıttan, doğalgaza kadar ve özellikle su olmazsa olmaz hayat ve yaşam kaynağımızda İstanbulluların tasarrufa devam etmesi artırması gerekiyor. Tabi ki sıkıntımız var. Tehlikeli çizgideyiz şu anda ve idare ediyoruz. Barajlardaki doluluk oranı şu anda 31.79 ve toplam 276 milyon metreküp suyumuz var. Ancak havanın sıcaklığı buharlaşmayı artırıyor. Tüketime dikkat etmek zorundayız. Bunu da birlikte geçen yıl başardık yine başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“İstanbul ile UNESCO arasında bir problem yok…”
Kadir Topbaş, UNESCO’nun, İstanbul’un “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde kalması için eksikliklerin tamamlanması için 1 yıl süre vermesi” ile olarak da “UNESCO Heyeti iki yıl öncesine göre İstanbul’un geldiği noktayı takdir ettiklerini belirttiler. Hiçbir problem yok. Endişeniz olmasın. Aynı hassasiyeti taşıyoruz. Sulukule ile ilgili kentsel dönüşümü bizzat ben kendilerine anlattığımda ‘Evet, doğru bir adım’ diye bahsettiler. UNESCO Başkanın Paris’te yaptığı bir toplantıda, ‘İstanbul’da şunu gördüm. İstanbul gibi büyük şehirlerin belediye başkanlarının mimar olması gerekiyor’ dedi. Heyet de buradan memnun ayrıldı. İstanbul gerçekten kültürel değerleri çok fazla olan bir şehir ve biz bunlara sahip çıkıyoruz. Geçmiş dönemlere göre gelinen mesafe oldukça iyi. Kimsenin endişesi olmasın. Hepimiz bu değerleri geleceği taşımalıyız” cevabını verdi. Topbaş, Maslak’ta inşaatı devam eden kültür merkeziyle ilgili ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışma yaptığını ve belirli bir noktaya gelindiğini kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.